Kachny si pořídili mladí manželé jako první. Na vesnici by to nikoho nepřekvapilo, jenže Jana a Michal žijí společně pod jednou střechou s rodiči mladé farmářky v rodinném domě v Kopřivnici. Že právě zde po zahradě pobíhají kachny, v kurníku snášejí vejce slepice a v dřevěném přístřešku mečí kozy, by řekl jen málokdo. Stačil pouhý rok a nadšení a farma zvířat mezi paneláky se stala realitou.

Běžím, běžíš, běžíme Indický běžec v akci

V létě roku 2011 nám invaze slimáků likvidovala všechny naše výpěstky a ani přes všemožná opatření se nám nepovedlo tyto nevítané hosty z našich záhonů vypudit. Úroda mizela před očima, slimáci se dokonce pustili i do pálivých chilli papriček, a my si řekli dost. Na internetu jsme se dozvěděli o kachnách, které slimáky milují a vyloženě je vyhledávají. Navíc jsou lehké tělesné konstituce, takže nedupou po záhonech a rostlinách, a měli jsme jasno pořídíme si indické běžce.

Kachny si pořídili mladí manželé jako první.

S chovem kachen jsme neměli vůbec žádné zkušenosti, takže jsme si všechno pečlivě nastudovali a zjistili jsme, že bychom to snad měli zvládnout. Jelikož běžci byli v té době velice žádaní, museli jsme obvolat mnoho chovatelů, než se nám podařilo narazit na jednoho pána, který měl na prodej 2 kačky a jednoho kačera. A tak jsme si v srpnu běhouny hrdě dovezli domů, udělali jim koupaliště a čekali, že se okamžitě vrhnou na slimáky.

Jenže kačky byly v novém prostředí, bály se a nejraději trávily čas v růžku zahrady pod habrama. Trvalo jim asi 14 dní, než se aklimatizovaly a začaly prozkoumávat zahradu. Ovšem když už se osmělily, vzaly slimáky útokem. Kdybych to sama nezažila, tak tomu nevěřím, ale do 3 týdnů byla zahrada bez jediného slimáka. Dokonce už potom začaly i protahovat hlavy plotem, aby dosáhly na další slimáky. Každé ráno vyběhly všechny tři z kachníku jako střely a minimálně dvě hodiny nadšeně probíhaly zahradou a hledaly něco k snědku.

Kachny si pořídili mladí manželé jako první.

Na krmení nejsou indičtí běžci vůbec nároční, baští totéž, co jiné kachny. U nás dostávají namočené pečivo, pšenici a v zimě trochu kukuřice. Od jara do podzimu si 90% jídla seženou sami. Živí se nejen slimáky, ale taky jiným hmyzem, můrami, žížalami, a dokonce jsem je viděla chytat i mouchy za letu.

Kachny indických běžců byly vyšlechtěny pro vysokou snášku. Literatura udává až 350 vajec ročně. V Anglii a různých jiných zemích jsou kachní vejce vyhledávanou delikatesou, takže i já je v kuchyni často používám. Na pečení jsou přímo skvělé. Bábovka z kachních vajec je nepřekonatelná.

Běžci u nás přečkali první zimu a koncem března jsme v kachníku našli první kachní vejce. Postupem času se holky roznesly a každý den přibyla pravidelně dvě vajíčka. Kachny indických běžců prý nejsou dobré kvočny, nesedí na vejcích. Ten pud „kvokavosti" byl u nich záměrně odstraněn, takže mi většina chovatelů řekla, že kachňat se od nich bez líhně nedočkáme.

Mé zkušenosti jsou však takové, že pokud mají kačky dost prostoru, klidu a soukromí, jsou jejich pudy naprosto v pořádku. Obě naše holky během léta zasedly a za zhruba 33 dní se jim vyklubala krásná kachňátka, o která se vzorově staraly.

Jana Stránská

Máte-li nějaké dotazy pro mladé farmáře, neváhejte napsat na adam.knesl@denik.cz

Přečtěte si také:  Odstartoval nový seriál Farma ve městě