Jeden zaparkovaný automobil za druhým lemoval od sobotního rána cestu z Loučky, místní části Nového Jičína, směrem na Starý Jičín. Do města totiž dorazila vlna, v poslední době čím dál populárnějších, farmářských trhů a jeden z nich poprvé proběhl v areálu Starojického dvora. Slavil úspěch, avšak zda proběhnou i další, je otázkou.

Hlavním organizátorem farmářského trhu byl Miroslav Konečný, který ve zdejším areálu provozuje dvě prodejny. „S účastí jsme spokojeni. Je tady jednatřicet prodejců a drtivá většina z nich přijela tak, jak bylo dohodnuto, s domácími výrobky,“ řekl. Návštěvníci si mohli vybírat a ochutnávat z širokého sortimentu a jen málokdo odešel s prázdnou.

Maso a uzeniny nabízeli dva řezníci, sýrové pochoutky čtyři prodejci, pečivo, od chleba po Štramberské uši, prezentovalo hned několik pekařů. Nechyběl ani zelinář nebo květinářský sortiment s podzimní a dušičkovou tematikou a areálem se linula vůně ze soukromé pražírny kávy z opavských Kateřinek. Do Nového Jičína dorazil například také Ondřej Hladký z valašské Vidče: „Jsem na takové akci podruhé a myslím si, že je to tady velice dobré. Já jsem dneska s prodejem spokojený,“ pochvaloval si.

Organizátoři chtěli, podle slov Miroslava Konečného, novojičínským farmářským trhem propagovat určitý životní styl. „Co jsme hlavně od této akci očekávali, je, že lidé budou mít možnost ochutnat výrobky přímo od jejich výrobců, a ti jim třeba vysvětlí, jak se to dělá, jaké jsou technologické postupy a podobně.

Návštěvníci mohou srovnat, zda jsou tyhle produkty lepší nebo horší než ty, co jsou běžně k dostání v obchodech,“ poznamenal Konečný. On sám byl s prvním ročníkem velice spokojen a ví, že by stálo zato organizovat i další. „Otázkou ale je, kdo se ujme pořadatelství, protože pro soukromou osobu, nebo pro tým dvou lidí, je to velice náročné, a to i finančně,“ poznamenal.

Určitě nejen Novojičíňáci by litovali, kdyby se za sobotním farmářským trhem udělala tečka. V areálu Starojického dvora si ho neužívali jen dospělí při ochutnávkách a nákupu gurmánských specialit a kvalitních produktů, ale i děti, které se mohly povozit na koních.

Atmosféru dolaďovala i skupina bubeníků. „Na takovém trhu jsem byla už na jižní Moravě, a kdyby se to i tady stalo pravidlem, bylo by to super. Není to jen o nákupech, je to i příjemná společenská akce,“ zhodnotila sobotní dopoledne paní Radka z nedaleké Loučky.