Lešení a červenobílé plachty zakrývají v těchto dnech renesanční radnici, která je chloubou nejen Slezského náměstí, ale celého Bílovce. Poté, co se na této kulturní památce začala nevzhledně odlupovat omítka, přistoupilo město k její rekonstrukci, díky které objekt získá novou fasádu.

„Kromě obnovy a nátěru fasády bude z budovy odstraněn novodobý akrylátový nátěr včetně cementové stěrky, budou obnoveny vápenné omítky a rohové bosáže s navazujícím silikátovým nátěrem a opraveny měděné klempířské prvky,“ popsala práce na radnici Šárka Seidlerová, která je pověřena medializací města.

Obnova vnějšího pláště však nebude jedinou úpravou na této historické budově. Jak uvedl starosta Bílovce Pavel Mrva, inovací projde také podloubí radnice.

Marek Causidis a Stanislav Najvert
Osmý ročník závodu B7 má své vítěze! Titul obhájili Causidis a Najvert

„Odstraněno bude vše, co není historicky dáno, zejména vitríny, které zde byly umístěny v době, kdy v radnici sídlil městský úřad. Ten už je ale několik let v jiné budově,“ vysvětlil bílovecký starosta a dodal, že po rekonstrukci zde přibude nový prvek s vazbou na významnou historickou událost.

Místo skleněných vitrín podloubí ozdobí pamětní deska připomínající založení československého státu, která zde poputuje z místního muzea. Vyrobena byla v loňském roce a vůbec poprvé si ji mohli zájemci prohlédnout v kostele sv. Mikuláše během slavnostního svěcení zvonů. Na státní svátek v říjnu u příležitosti výročí u ní město dokonce plánuje slavnostní setkání.

„Právě u ní se 28. října v podloubí radnice uskuteční první slavnostní akt k 99. výročí založení Československa, jehož význam ještě víc znásobuje fakt, že podle historických pramenů je už od roku 1935 čestným občanem města Bílovce první prezident Tomáš Garrigue Masaryk,“ poukázal Pavel Mrva.

POMOHOU DOTACE

Obnova fasády jednoho z vůbec nejstarších domů ve městě spolkne zhruba 800 tisíc korun, městu ale výrazně uleví dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na rok 2017 z Ministerstva kultury ČR, a to v celkové výši 307 tisíc korun. Z nového kabátu radnice by se měli Bílovečtí radovat už v říjnu letošního roku.

Vypuštění čápa černého do volné přírody.
Pacienti ze stanice zamířili k životu ve volné přírodě

To však není jediná stavební úprava, do které v současné době město investuje. Čilý stavební ruch panuje nejen na náměstí, ale souběžně se pracuje také na další bílovecké kulturní památce, a to v kapli sv. Barbory. Co vše se ve svatostánku děje a ještě chystá, prozradila Šárka Seidlerová.

„Tady bude vyměněna měděná střešní krytina včetně bednění, bude provedeno oplechování a ošetření proti dřevokazným činitelům, obnoveny degradované a zavlhlé omítky stěn a následně vymalována hlavní loď, sakristie a přípravna,“ vyjmenovala bílovecká mluvčí.

Celkové náklady v tomto případě vyšplhají na zhruba 400 tisíc korun. Také na tuto opravu ale město získalo finanční příspěvek ve výši 158 tisíc korun ze stejného dotačního programu jako v případě radnice.

Ilustrační foto.
Novojičínským dorostencům hořel autobus. Bílovec neuspěl na Valašsku