Dvaačtyřicet účastníků s auty italské výroby, zejména značky Fiat, dorazilo na sraz Fiat klubu Ostrava, který se uskutečnil převážně na Novojičínsku. „Fiat klub Ostrava byl založen právě před padesáti lety,“ uvedl předseda ostravského klubu fiatistů Milan Chudej. Na sraz, jehož základním táborem byl zámek v Bartošovicích, dorazili účastníci nejen ze severu Moravy, ale také z Polska, Maďarska a Itálie. „Na místní, ostravské podmínky je letošní počet lidí na srazu průměrný nebo mírně nadprůměrný. Třeba v Čechách je schopno se sejít sto až sto dvacet vozů,“ popsal.

Jedním z nejstarších vozů na setkání byl zelený Polski Fiat 508/III z roku 1935. Objevil se nejen v Bartošovicích, ale také v Bílovci na Slezském náměstí, kde účastníci srazu absolvovali jízdu zručnosti a potom se vydali na trať orientačně-sportovního závodu. „Určitě to je v licenci. Automobilka Fiat vždycky něco vymyslela a ostatním to prodala v licenci. Třeba Jugoslávci dělali Zastavy, Poláci dělali polské Fiaty, Rusové měli Lady. Prostě Fiat motorizoval polovinu Evropy,“ pousmál se Chudej a dodal, že v jízdě zručnosti musí řidiči umět například projet s vozem slalomovou trať nebo zacouvat do vyznačené garáže.

To, že na sraz nepřijelo mnoho veteránů, ale k vidění byly spíše modely současné doby, neměl za překážku. „Náš člen nemusí mít veterána. Být členem Fiat klubu znamená, že třeba rodiče nebo příbuzní měli auto třicet, padesát let staré a mladí chtějí u této značky zůstat. Koupí si modernější vůz a přijedou společně,“ popsal s tím, že Fiat klub Ostrava je otevřený pro všechny italské značky. „Nepředpokládáme ale, že by se k nám hlásili majitelé Ferrari nebo Lamborghini.“