VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filip Surák a Tomáš Melecký: Je úspěch, když strhneme někoho s sebou

/ROZHOVOR/ Chtěli se setkávat s aktivními a zajímavými lidmi, sdílet s nimi nápady, vize a zkušenosti. Počátkem loňského roku proto v Bílovci založili spolek s příznačným názvem idea spot a s pořádnou vervou a ambicí dělat věci trochu jinak se pustili do pořádání nejrůznějších akcí.

11.3.2017
SDÍLEJ:

Zakladatelé spolku Filip Surák (vlevo) a Tomáš Melecký si vytvořili zázemí v bílovecké městské knihovně.Foto: DENÍK / Ivana Reková

O spolku, akcích, které se jim už podařilo zorganizovat, ale i těch naplánovaných na letošní rok hovoří dvojice zakladatelů Filip Surák a Tomáš Melecký.

Proč jste se rozhodli spolek založit?

Filip: Spolek idea spot v podstatě vznikl z potřeby potkávat se s lidmi, kteří dělají něco zajímavého a mají co říct ostatním. Prvotní podnět vzešel ode mě. Loni v lednu jsem napsal Tomáši Meleckému, Lukáši Richtárovi a Jirkovi Šindlerovi, což jsou lidé, které považuji za aktivní, a proto jsem se s nimi chtěl potkat.

Na prvním setkání jsme si řekli o dalších zajímavých lidech z Bílovecka, které jsme následně pozvali a domluvili jsme se, že se budeme scházet jednou za měsíc.

Podle čeho jste zvolili název idea spot? Má to nějaký hlubší význam?

Filip: Spot je v anglickém překladu místo a idea znamená nápad, takže v překladu to znamená myšlenkové místo. Původní myšlenkou totiž bylo potkat se s lidmi, bavit se s nimi o všem možném i nemožném, a tím si předat myšlenky, nápady a zkušenosti, které by nás dále posunuly a rozvíjely.

Tomáš: Celá myšlenka je v podstatě o inspiraci. Někdo za námi třeba přijde s tím, že by chtěl něco zrealizovat, my ho v tom maximálně podpoříme, ale sám si to musí celé vymyslet a zorganizovat. Pokud je někdo schopný, ale neumí si například vytvořit obsah na webu nebo si neumí udělat grafický letáček a podobně, tak od toho tady jsou ostatní lidé, kteří mu s tím pomohou.

Je to o kooperaci všech členů, kteří ve spolku působí. Musí to mít ale nějaký smysl s cílem inspirovat ostatní, a tím je někam posunout.

Kolik má spolek v současné době členů?

Filip: V současné době je nás asi deset, jsou to lidé převážně z Bílovce a okolí.

Tomáš: Širší spektrum zahrnuje okolo desíti až dvanácti lidí, hlavní členskou základnu tvoří zhruba šest lidí. Jsou to v podstatě lidé, kteří se pohybují okolo bíloveckého Gymnázia Mikuláše Koperníka (GMK), ať už bývalí či současní studenti.

Pořádáte akce všeho druhu od těch sportovních až po darování krve či sbírky oblečení. Kolik akcí se vám za první rok podařilo zrealizovat?

Tomáš: Nemáme to přesně spočítané, ale naší úplně první akcí bylo Ukliďme Bílovec, což proběhlo v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko. S tímto nápadem přišel Jirka Hruška a ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Bílovec se akce hned napoprvé zúčastnilo asi čtyřicet lidí.

Poté jsme spustili dlouhodobější projekt s názvem Rozběháme Bílovec, jenž vznikl na popud Jiřího Kleina, zakladatele skupiny Rozběháme Nový Jičín. Na konci školního roku jsme v rámci Valašských her uspořádali Rozběháme GMK, což byla nejpopulárnější akce, co se týče dosahu na internetu.

V rámci běhání jsme připravili také Bílovecký nočník, kdy jsme běželi v noci pouze s čelovkami a výběh jsme zakončili u táboráku u Domu dětí a mládeže Bílovec.

Filip: Potom jsme ještě zorganizovali pokračování akce Ukliďme Bílovec, darování krve, první bíloveckou talkshow Bílovecký maják a letos v únoru charitativní sbírku oblečení a hraček. Vždy, než se pustíme do nějaké akce, si řekneme, kolik lidí považujeme za úspěch, pokud na danou událost dorazí.

Členové spolku zpravidla vytvoří základnu účastníků, úspěch pak pro nás je, že strhneme někoho s sebou.

Zastavme se u toho běhání. Kolik lidí už se vám podařilo rozběhat?

Tomáš: Na úplném začátku jsme si řekli, že pokud by se nám podařilo přimět alespoň jednoho člověka k tomu, aby vstal z gauče, začal se hýbat a udělal něco pro sebe a své zdraví, tak to pro nás bude úspěch. Na první výběh nakonec dorazilo okolo čtyřiceti lidí a velmi nás potěšilo, že přišli také Michaela Mrázová a Vladimír Souček, kteří běh neměli zrovna v lásce.

Oba se pravidelně účastnili výběhů a již po půl roce dokonce uběhli půlmaraton. To byl pro nás úspěch v tom, že jsme mohli někoho inspirovat, a navíc to přineslo i výsledky.

Filip: Bylo to o tom nakopnout „neběžce" a poradit jim, jak a kde běhat, jak rychle, jaké si na to pořídit boty… Prvních výběhů se zúčastnila také závodní běžkyně Hanka Slavíková, která se běžcům snažila poradit, co v běhání změnit, jak se zlepšit či jak správně dýchat.

.

Milovníci běhání pravidelně vybíhají do terénu v okolí Bílovce. foto: archiv spolku

Před nedávnem jste zorganizovali zcela odlišnou akci – charitativní sbírku oblečení a hraček…

Tomáš: Ano, sbírku jsme uspořádali ve spolupráci s Městskou knihovnou Bílovec na popud Kláry Kopečkové. Byla to spontánní akce, kdy jsme za tři dny sesbírali šest velkých aut oblečení, které jsme následně rozvezli do tří institucí – Sdružení pěstounů Polárka, Charity Studénka a Dětského domova Loreta ve Fulneku. Na jaro plánujeme pokračování.

Jaké další akce v nejbližší době chystáte?

Tomáš: Nejbližší akci – Bílovecký trail run – chystáme na neděli 12. března. Půjde o menší běžecký workshop s ultramaratoncem Zdeňkem Hruškou, který byl naším hostem na prvním Bíloveckém majáku. Den nato půjdeme darovat krev v rámci akce Je čas darovat krev, na které opět spolupracujeme s bíloveckým domem dětí a mládeže.

Filip: Na sobotu 18. března pak chystáme druhý ročník talkshow Bílovecký maják, o týden později se budeme podílet na druhém ročníku hudební akce Bílovecký jam. První oficiální výběh v rámci Rozběháme Bílovec plánujeme na první dubnovou středu a 22. dubna, přesně na Den Země, připravujeme třetí pokračování Ukliďme Bílovec.

To je z těch nejbližších jarních akcí vše. Na podzim, konkrétně na 25. listopadu, pak máme domluvený třetí Bílovecký maják a nějaké setkání chceme uspořádat i na 1. máje.

Tomáš: Jen doplním, že od dubna plánujeme společné výběhy v pozměněné podobě. Chceme do terénu vybíhat ve dvou skupinkách – pro pokročilejší běžce a pro ty, kteří s běháním teprve začínají.

Zmínili jste pokračování Bíloveckého majáku. Prozradíte, na jaké hosty se mohou posluchači tentokrát těšit?

Filip: Loňský premiérový ročník jsme chystali narychlo a do poslední chvíle jsme nevěděli najisto, kdo přijde. Nakonec to vše dopadlo nad naše očekávání, a proto jsme se rozhodli pokračovat v majáku i letos. Tentokrát naše pozvání přijali Adam Peschel, který jezdí Stuntriding na motorce, nebo Ivo Martiník, jenž se věnuje reklamě a obecně médiím.

Třetím hostem bude výrobce hodinek Ondřej Berkus ze Slatiny. Myslím si, že to bude opět zajímavé povídání, protože to jsou příběhy, které podle mě skoro nikdo nezná. A pokud dorazí i čtvrtý host, tak to bude překvapení také pro nás.

Podle čeho si hosty vybíráte?

Filip: Hosty si vybíráme podle toho, co dělají, jak je to pro nás zajímavé nebo až neobvyklé, anebo podle toho, jak jsou v tom, co dělají, dobří. Maják totiž není postavený na lidech z byznysu, respektive na jejich finančním úspěchu. Je to spíše o spokojenosti z jejich práce, která může být různorodá.

Cílem je ukázat netradiční příběhy z maloměsta a jeho okolí.

Autor: Ivana Reková

11.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 30 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník - pokládač dlažby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 3.1.2018; a: 20.4.2018; místo výkonu práce: okres Nový Jičín; , jedná se o práci v oblasti dopravních staveb, tj. výstavba cest, chodníků, parkovišť a veřejných prostranství; dopravu na stavbu a zpět zajišťuje firma; v případě zájmu kontaktujte telefonicky p. Válka. Pracoviště: Semita - ds s.r.o., 742 73 Veřovice. Informace: Jiří Válek, +420 602 726 566.

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 23 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Programátor CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:28.12.2016.A:17.4.2018. Místo výkonu práce: Vítkovská 391, 742 35 Odry, Pracovní náplň: Programování a obsluha CNC strojů. , Požadujeme: alespoň střední odborné vzdělání, čtení výkresové dokumentace strojírenského nebo technického zaměření, zkušenost s programováním a obráběním na CNC strojích, práci na PC. , Nabízíme: k základnímu platu měsíční prémie, příspěvek na závodní stravování., Zájemci zasílejte životopisy na adresu společnosti nebo na e-mail: personalni@sum-odry.cz, Osobní pohovor proběhne na základě zaslaného životopisu.. Pracoviště: Sum odry, s.r.o. [2], Vítkovská, č.p. 391, 742 35 Odry. Informace: , .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 000 Kč

Svářeči Svářeč CO. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:15.5.2017.A:20.4.2018.Místo výkonu práce Fulnek.Požadované dovednosti:Platný svářečský průkaz CO ZK135W01,praxe ve svařování,znalost čtení výkresové dokumentace.Nabízíme:Příspěvek na stravování,nadstandartní mzdové ohodnocení v závislosti na vykonané práci.V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis s popisem profesních zkušenosti na výše uvedený e-mail nebo volejte na číslo:, 730 155 057.. Pracoviště: Nordic steel s.r.o., Masarykova, č.p. 428, 742 45 Fulnek 1. Informace: Petra Sokolová, +420 730 155 057.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 18.4.2018 , Prodej pečiva a doplňkového sortimentu. Požadujeme spolehlivost, pečlivost. Otevírací doba prodejny 5:00-23:00., Zaměstnanecké výhody: zvýhodněné ceny na naše výrobky. , Kontakt: Iveta Bundárová, email: Bartonovapekarna@seznam.cz. Pracoviště: Bartoňova pekárna s.r.o., Jugoslávská, č.p. 1051, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Iveta Bundárová, +420 605 291 383.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ondřej Bartoš, Nový Jičín, nar. 14. 4. 2018, 43 cm, 2,35 kg. Nemocnice Nový Jičín.

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Ilustrační foto.

Bagry se zakously do bahnitého dna nádrží

Metanol aneb Když vraždí pančovaný alkohol

TRAILER, FOTOGALERIE/ Devětačtyřicet mrtvých, přes sto trvale zdravotně postižených, osmdesát obviněných, tisíce stran soudních spisů. O čem je řeč? O takzvané metanolové kauze, která v Česku vypukla v roce 2012. Zpracovává ji dvojdílný snímek Metanol, jehož první část uvede Česká televize tuto neděli, druhý pak tu následující.

Lanovka na frenštátských Horečkách brzy začne jezdit

V úterý 1. května bude v letošním roce poprvé jezdit pro veřejnost lanová dráha v Areálu skokanských můstků Jiřího Rašky na Horečkách.

Z Lovců se stala kořist! Kopřivnice si vynutila nedělní pokračování

/FOTOGALERIE/ Po dlouhých osmi letech si v domácím prostředí zahráli utkání play-off a na favorizované Lovosice vlétli od první minuty!

Rozhledna Bílá hora otevírá po zimě své brány

Po zimní přestávce se o tomto víkendu opět zpřístupní návštěvníkům Rozhledna Bílá hora ležící mezi Štramberkem a Kopřivnicí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT