Svazek obcí regionu Novojičínska v těchto dnech hlásí dokončení stavební části projektu na výstavbu nové kanalizační sítě, včetně čerpacích stanic odpadních vod. Finiš stavebních prací na 52,42 kilometru dlouhé kanalizaci obyvatelé do projektu zapojených obcí vítají s radostí. Vždyť megalomanský projekt jejich životy ve větší či menší míře komplikuje již od poloviny června loňského roku.

Současný stav prací na kanalizaci je podle tiskové mluvčí Svazku obcí regionu Novojičínska Simony Součkové takový, že dochází k postupnému předávání a přebírání hotového díla od zhotovitele, tedy stavební společnosti Zlínstav a. s. „K tomu patří také napojování obyvatel na kanalizaci, což se už průběžně děje v obou místních částech Nového Jičína, Loučce a Žilině. V ostatních lokalitách se předpokládá, že se všichni občané napojí nejpozději do poloviny příštího roku," informovala mluvčí Součková.

Na několika místech probíhají fyzické kontroly provedených prací. Kopřivnice, místní část Lubina, zažila technickou zkoušku, během níž se proplachem důkladně zmapovalo povodí čerpací stanice ČS 6. Na zbývajících čerpacích stanicích byl už systém plně funkční. „Kromě kontrol administrativních náležitostí díla probíhají i v dalších lokalitách, například v Životicích u Nového Jičína, Mořkově a konečně také v Novém Jičíně místní terénní úpravy, drobné opravy kanalizačních poklopů a odklízí se stavební materiál," doplnila výčet dění Simona Součková.

Nová kanalizace umožní splnit nynější i budoucí zvyšující se požadavky na ochranu kvality vod. Toho si byli všichni partneři projektu vědomi, a tak se snažili co nevíc spolupracovat. „Rozsáhlý projekt se podařilo realizovat díky vstřícnosti všech členů Svazku obcí regionu Novojičínska a spolupráci se zhotovitelem stavby. Fázi dokončování a předání díla pozitivně ovlivnila také dobrá spolupráce se Správou silnic Moravskoslezského kraje a budoucím provozovatelem, společností Severomoravské vodárny a kanalizace Ostrava a.s., čímž se podařilo připravit podmínky k postupnému napojování téměř pěti tisíc obyvatel," vysvětlil vedoucí týmu a správce stavby Petr Závadský.

Svazek obcí regionu Novojičínska zahájil realizaci projektu Odkanalizování vybraných měst a obcí regionu Novojičínska oficiálně 15. června 2011. Na novou kanalizaci o celkové délce 52,42 kilometru bude napojeno téměř pět tisíc obyvatel na území Mořkova, Životic u Nového Jičína, Kopřivnice a Nového Jičína. Jedná se o investici za 318 milionů korun, která má významně přispět ke zlepšení životního prostředí. Evropská unie na práce uvolnila 217 milionů korun. Dále výhodnou půjčku ve výši 24 milionů poskytl Státní fond životního prostředí ČR, Moravskoslezský kraj přispěl 7 miliony a v neposlední řadě 70 milionů zaplatily vybrané obce z vlastních zdrojů.

POKUD VÁS COKOLIV ZAJÍMÁ V SOUVISLOSTI S DĚNÍM NA NOVOJIČÍNSKU, NAPIŠTE NÁM SVŮJ DOTAZ. RÁDI SE ZEPTÁME ODBORNÍKŮ A ZODPOVĚDNÝCH OSOB ZA VÁS.

Své dotazy nám můžete do redakce doručit prostřednictvím formuláře v horní části webových stránek, naší stránky na Facebooku nebo zasílat na redakční e-mail redakce.novojicinsky@denik.cz.