Ač sice nelze mluvit o žádném rapidním snížení a úbytku stovek, natož tisíce, lidí evidovaných na úřadu práce, povzbuzením je každý pokles nezaměstnanosti, navíc v době, kdy se očekávala minimálně její stagnace, ne-li nárůst.

Stavebnictví stagnuje

Aktuální míra nezaměstnanosti se v listopadu na Novojičínsku zastavila na hodnozě 10,27 procenta a jde o meziměsíční pokles o necelou desetinku. Je však třeba dodat, že nastal konec sezonních prací a zaměstnavatelé se na konci roku do nabírání nového personálu příliš nehrnou. „V poslední době poptávka po zaměstnancích narůstá, i když aktuálně, teď před Vánocemi, je mírná stagnace, protože firmy na konci roku řeší jiné problémy, než je nábor,“ sdělil Deníku personalista Michal Gargoš ze severomoravské pobočky pracovní agentury Grafton Recruitment a jedním dechem dodává: „Můžeme říct, že došlo k nárůstu pozic ve všech sektorech, ať už jsou to informační technologie, obchod, výroba nebo marketing.“ Oživení se však netýká stavebnictví, což je způsebené jak zimním obdobím, tak i vyčkáváním investorů. Ti se v současné době do nových projektů nehrnou.

Tři sta volných míst

Na konci listopadu hledalo práci na Novojičínsku 8104 lidí, přitom na začátku roku jich bylo o téměř dvě tisícovky více. Nezaměstnanost klesla ve všech regionech, vyjma Bílovecka, nejmenší míru zaznamenává Frenštátsko (9,17%) a Nový Jičín (9,37%), naopak největší Odersko (15,72%). „Zaměstnavatelé nabízeli na konci měsíce něco málo přes tři sta pozic, jedno tak v průměru připadalo na šestadvacet uchazečů,“ vyplývá ze statistik Úřadu práce v Novém Jičíně. Šanci mají především lidé mající technické vzdělání. To ostatně potvrzují slova personalisty Gargoše: „K nárůstu pozic došlo ve všech oborech, ale především v těch technických. Evidujeme zájem firem po strojních inženýrech s angličtinou, ať už jde o konstruktéry výroby, procesní inženýry, technology nebo operátory strojů,“ uvádí.

Šanci na trhu práce mají také obchodní zástupci a programátoři. „Oproti stejnému období loňského roku jde o nárůst poptávky po zaměstancích přibližně o dvacet až třicet procent,“ uzavírá Gargoš.