O tom, že na zámku Lešná u Valašského Meziříčí leží v mnoha kusech kompletní forma na odlití sochy pohanského boha úrody Radegasta, tak jak jej stvořil sochař Albín Polášek, se frenštátská radnice dozvěděla zhruba před třemi týdny. „Považujeme to za unikátní záležitost, a když nás oslovili, neváhali jsme,“ uvedl Marián Žárský, ředitel Městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm, když minulý týden převezl se spolupracovníky nadvakrát díly formy do Frenštátu pod Radhoštěm.

V té době ani on, ani Hana Jabůrková, historička z Muzea Valašsko, neznali přesný původ formy. Vědělo se jen, že byla uschována na zámku v Lešné asi třicet let. „Taky jsem se zajímala o to, kde se to tady vzalo, ale mnoho jsem toho nezjistila,“ poznamenala Jabůrková a slíbila, že se ještě pokusí něco dalšího zjistit. A to se jí podařilo.

O převozu sochy se dočtete ZDE.

„Tu formu s největší pravděpodobností vyrobil olomoucký sochař Karel Hořínek se svým synem. Podle toho, co jsem zjistila, se původní soše Radegasta se odlamovaly rohy a ta kachna, a oni tu formu odlili kvůli opravám,“ sdělila historička Jabůrková.

S tím koresponduje například informace, kterou lze zjistit na webových stránkách Hotelu Radegast na Radhošti. Tam se o opravě sochy píše podrobněji. „Za dlouhá desetiletí však přestal umělý kámen odolávat drsným povětrnostním vlivům, a proto bylo nutno sochu demontovat a restaurovat. Tohoto úkolu se již v roce 1980 ujal olomoucký sochař Karel Hořínek se svým synem, který trhliny vyspravil a vnitřek vylil betonem a vyztužil. Na své původní místo byl Radegast vrácen 11. června 1982,“ stojí v textu.

Žárský považuje formu za unikátní a je rád, že ji město získalo. „Už jen proto, že se z toho dá udělat kopie. To má pro město význam,“ podotknul Žárský.