Už za první den pořadatelé avizovali vysoký počet návštěvníků - 85 tisíc. V neděli jich i kvůli nepřiznivé předpovědi počasí očekávali podstatně méně. Nakonec však druhý den dorazilo 25 tisíc diváků. Pořadatelé vycházejí z policejních údajů. 

„Jsme velmi rádi, že si naše akce udržuje dlouhodobě vysokou návštěvnost diváků, kteří i přes nekomfortní počasí opustí pohodlí svých domovů a přijdou se na letiště Leoše Janáčka Ostrava podívat. Děkujeme jim za to,“ sdělil Zbyněk Pavlačík, zástupce hlavního organizátora akce, předseda sdružení JAGELLO 2000.

Válečná krize na Ukrajině

Po dvou ročnících ovlivněných covidovou situací, kdy byl vstup pro návštěvníky opět volný a bez omezení, byly 22. Dny NATO v Ostravě a 13. Dny Vzdušných sil Armády České republiky ovlivněny jinou závažnou situací, a to konfliktem na Ukrajině. 

Dny NATO v Mošnově, sobota 17. září 2022.
Dny NATO v Ostravě přilákaly davy, první den na letiště zamířilo 85 tisíc lidí

"Mezi návštěvníky byly často slyšet diskuze na toto téma a uspokojení z faktu, že Česká republika je součástí silného vojenského obranného uskupení. Takzvané „Bratrství ve zbrani“ je na akci viditelné ve společných ukázkách armády, policie, celníků a záchranných složek. Je zosobněním toho skutečného „Brothers in arms,“ které se odehrává při společných misích v zahraničí nebo v rámci přeshraniční spolupráce," komentovali letošní akci pořadatelé.

První den akce provázely značné dopravní komplikace. Diváci, kteří jeli auty, při příjezdu čekali v kolonách i dvě hodiny. Kolony se tvořily ze všech směrů celé dopoledne, ale i večer po ukončení programu. 

Zdroj: Youtube

I přes očekávaný silný celodenní déšť byla v neděli meteorologická situace nakonec příznivější a proto se odehrála i většina plánovaných dynamických ukázek. Akci sice provázela oblačnost a vítr i občasný déšť, program však byl kvůli tomu ochuzen nakonec jen o jeden seskok parašutistů.

Premiéry roku 2022

Lidé viděli v Mošnově několik premiér. V sobotu bylo možné poprvé ve vzduchu vidět letadlo páté generace F-35 Lightning II, jehož průlet předvedlo nizozemské letectvo. Česká vláda v létě rozhodla, že o nákupu 24 těchto stíhacích letounů začne jednat s americkou vládou. Letoun F-35 lidé viděli na Dnech NATO už loni, tehdy šlo ale o statickou ukázku na zemi.

Poprvé nejen v Mošnově, ale i v celé střední a východní Evropě, se letos představil ve vzduchu nejmodernější švédský letoun JAS-39 Gripen E. Poprvé na Dnech v NATO vystoupila také švýcarská letecká akrobatická skupina Patrouille Suisse na strojích F-5E Tiger II.

Dvoudenní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR, největší bezpečnostní show v Evropě, 18. září 2022, Mošnov.
OBRAZEM: Dny NATO v Ostravě nabídly i tuto úchvatnou nebeskou podívanou

Rovněž poprvé se akce zúčastnila země z Jižní Ameriky - Brazílie představila svůj transportní letoun C-390 Millennium. Naopak zřejmě derniéru v českých barvách měly v Mošnově vrtulníky Mi-24/35V, které postupně začnou nahrazovat modernější stroje.

Dny NATO v Mošnově, sobota 17. září 2022.Dny NATO v Mošnově, sobota 17. září 2022.Zdroj: Deník/Lukáš Ston

Ženy v akci

Po šesti letech se na Dnech NATO opět předvedla populární ženská protiteroristická jednotka Quick Reaction Force Team z Jordánska ve společném vystoupení se zásahovými jednotkami z polských Katovic a Moravskoslezského kraje. Své umění ukázal mistr Evropy i Česka v akrobatickém létání Martin Šonka na cvičném letounu Z-142C AF. Celkem se na akci představily armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky z 19 zemí.

Osvobození rukojmích z rukou teroristů na dnech NATO. Zásahová jednotka Policie ČR, protiteroristická jednotka SPKP, Quick Reaction Force Team z Jordánska. 17. září 2022 v Mošnově.
Dámy v akci: Na Dny NATO dorazila ženská protiteroristická jednotka z Jordánska

Pro diváky bylo připraveno každý den skoro deset hodin dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi. Na ploše byly vystaveny desítky letadel i další technika. Předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík řekl, že akce je jedinečná právě tím, co všechno je na ní možné vidět pohromadě - mimo letecké ukázky i velké zastoupení pozemních sil a kromě vojáků také prezentace hasičů, celníků, zdravotníci i dalších složek.

Zdroj: Youtube

Lidé dnes neviděli průlet F-35, jenž byl naplánován jen na sobotu, jinak se ale nedělní program od sobotního téměř nelišil. Zpestřila ho přísaha 70 nových policistů Moravskoslezského kraje či předání nových hasičských vozů hasičům z celé republiky. Cenu ostravského primátora za nejlepší leteckou ukázku získal maďarský pilot letounu JAS-39 Gripen C David Szentendrei.