Delegaci, kterou před polednem ministerský předseda přijal, tvořili starostové Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic Stanislav Hrabovský a Jiří Novotný, jednatel Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Drahomír Strnadel, zástupci průmyslu a zaměstnanců největších zaměstnavatelů v regionu, Zdeněk Przybyla, ředitel závodu Continental Frenštát, a Petr Bačák, předseda odborové organizace závodu Siemens Frenštát, a také Stanislav Uruba, předseda občanského sdružení Naše Beskydy.

První tři jmenovaní předali premiérovi usnesení třiceti šesti zastupitelstev měst a obcí s požadavkem na vyřazení ložiska Frenštát z aktualizace energetické koncepce ČR. Zástupci průmyslu se vyjádřili tak, že případné otevření Dolu Frenštát by nejen zmařilo několikamiliardové zahraniční investice, ale zlikvidovalo by zároveň tradiční zaměstnanecká místa více než tří tisíc lidí, kteří by těžko hledali uplatnění v důlním průmyslu. Tím by, podle členů delegace, došlo k naprosté destabilizaci regionu a vytvořila by se podobná situace jako je například na Mostecku.

Frenštátské ložisko se nachází na největším dobývacím prostoru v České republice a ze dvou třetin zasahuje Chráněnou krajinnou oblast Beskydy, která je také evropsky významnou lokalitou Natura 2000. Zástupci z Frenštátu pod Radhoštěm a jeho okolí se o této problematice snaží již delší dobu hovořit s ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Tošovským. „Ministr ale setkání odmítá i přesto, že byl již jednou upozorněn, že toto jeho jednání je v hrubém rozporu s mezinárodní Karpatskou úmluvou, která zajišťuje účast veřejnosti na projednávání státních koncepcí a strategií,“ uvedl Drahomír Strnadel nedávno na setkání s dnes již bývalým ministrem životního prostředí Janem Dusíkem.

Není důvod jásat

Premiér Jan Fischer ve středu delegátům přislíbil, že si promluví s ministrem Tošovským o tom, že by se měl s problematikou seznámit a zahájit diskusi. „Myslím si, že ze strany premiéra to byl hodně vstřícný krok. Ale nakolik bude vstřícný pan ministr, to se teprve uvidí,“ naznačil obavy starosta Novotný.

Rozporuplné pocity si ze schůzky odvezl také frenštátský starosta. „Pan premiér nám potvrdil, že nepodlehl žádné lobby, a věřím, že je člověk, který dodrží slovo a nepustí tu koncepci do projednávání vlády dříve než v září. Ale pořád mám pocit, že to není v pořádku. Je to slovíčkaření. Pokud je tam totiž napsáno, že o tom ložisku rozhodne těžař, tak chápeme, že to rozhodne těžař. Úředník, který tam byl, se nás ale snažil přesvědčit, že to tak není. Těžař prý jen posoudí, jestli to je rentabilní z pohledu těžební společnosti, a definitivně a stoprocentně to pak hlídá stát. My jsme chtěli, ať se to takto v té koncepci objeví, jenže tak to tam není,“ vysvětlil Hrabovský, proč je podle něj načase být ve střehu. „Je cítit, že těžební společnosti zvyšují svůj tlak na vládu a poslance a postupně dostávají větičky do zákonů a utahují smyčku,“ pokračoval frenštátský starosta. Hrabovský vidí situaci jednoznačně. „Pokud je to strategická surovina, pak by měla zůstat v republice a stát rozhodne, co se s ní bude dít. Ale teď se čtyřicet, nebo už skoro padesát, procent těžby uhlí vyváží, což nikdo nechce vidět, a všichni si myslí, že víříme nějaký problém, který neexistuje,“ dodal Hrabovský.

Starosta Frenštátu se domnívá, že tvrzení, že ve vládě hlasuje sedmnáct nebo osmnáct lidí a ministr Tošovský má jen jeden hlas, jej nemůže nechat klidným. „Stačí nám zkušenosti s poslanci. Když jsme jednali s asi padesáti z nich, tak nám řekli ano. A když jsme odjeli, řekli ne. Takže pořád je tady nějaká skrytá diktatura a samosprávy nemají možnost ovlivnit, co se děje na jejich území,“ uzavřel Stanislav Hrabovský.