Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frenštát cyklistům nesvědčí?

Frenštát pod Radhoštěm - Cyklisté ve Frenštátě pod Radhoštěm nemají nijak „na růžích ustláno“. Jediná cyklostezka, o níž se dlouho hovoří, je v nedohlednu, tam, kde by mohli jezdit, je blokují třeba automobily.

24.4.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Jako docela tristní se jeví situace týkající se cyklostezek a cyklotras ve Frenštátě pod Radhoštěm. Alespoň takto to vyznělo na posledním zasedání zastupitelů Frenštátu pod Radhoštěm ve čtvrtek 19. dubna.

Polemika o možnostech cyklistů začala připomínkou zastupitelky Petry Šmajstrlové na neúnosnost dopravní situace v Tyršově ulici ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve které má ona ordinaci. „Tu situaci tam nikdo neřeší, auta tam pořád stojí po obou stranách a maminky, které jdou do ordinace, ani nemají kde zaparkovat,“ postěžovala si zastupitelka.

Na to mimo jiné reagoval jeden z frenštátských obyvatel, jenž poukázal na to, že kromě toho, že ulice je obousměrná, tak je v jedné její části ještě vyznačený cyklopruh. „Problém je v tom, že tam denně řidiči osobních aut nutí cyklisty, aby porušovali předpisy. Denně tam dochází k tomu, že na cyklopruhu parkují řidiči. Dochází tam ke kolizím. Pokud město chce oddělit cyklodopravu od automobilové, tak by to mělo dělat uvážlivě. Místo aby to pomáhalo, tak to škodí,“ nechal se slyšet zmíněný občan.

K problematice cyklostezek se po chvíli vrátil zastupitel Jan Břuska, jinak předseda Klubu českých turistů, sám vášnivý cyklista. Ten se zeptal, v jakém stavu je projekt cyklostezky Lubina Lomná, o němž se ve Frenštátě pod Radhoštěm hovoří delší dobu.

Projekt je v šuplíku

„Ten projekt se v podstatě zastavil, neboť se nepodařilo vypořádat majetkové vztahy. Ale jako městu se nám nabízí vstoupit do nově vznikající místní akční skupiny v oblasti Novojičínska s okolními obcemi, kde je možnost využít dotačních výzev ministerstva zemědělství, díky kterým bychom se mohli k cyklostezce vrátit. Vím, že to není radostná situace, ale momentálně to tak je,“ uvedla starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Na to Jan Břuska připomněl, že o cyklostezce, která by měla vést z Pusteven až do Frenštátu, se hovoří již bezmála deset let, podobně, jako se dlouho mluví o propojení Frenštátu s Kopřivnicí. „Bývalý starosta byl se mnou v Kopřivnici před šesti lety. Kopřivnice má uděláno, co tenkrát slíbila a je propojena s Příborem. Podle mých informací se má cyklotrasa protáhnout až na kraj Lichnova, a my tady pořád nic. Takže jsme zůstali bílým místem. Lidi se mě na to ptají a já jim neumím odpovědět.

Podle projektu, který město má, měla cyklostezka z Trojanovic končit u mostu přes řeku Lubinu téměř na katastru Lichnova. „Veškerá tíha by byla na nás, celkově asi devatenáct milionů korun, z toho sedm milionů by stálo jen dvojí přemostění řeky. Navíc není napojení od Lichnova na Kopřivnici. Ten projekt je nákladný a technicky komplikovaný. Myslím si, že sedm milionů korun se dá využít rozumněji než pro dvojí přemostění,“ nechal se slyšet místostarosta Frenštátu Pavel Mička.

Kritik Břuska se hájil, že on nebyl předkladatelem takového návrhu, ale že jej město řešilo s vybranou firmou. Aby kritiky nebylo málo, zastupitelka Šmajstrlová poukázala na sousední Rožnov pod Radhoštěm a jeho okolí, což je pro cyklisty ráj. „Nevím, jak to dělají, ale jestli by nestálo zato spojit se s nimi,“ naznačila.

Starostka Leščišinová ale vysvětlila, že proslulá cyklostezka z Horní Bečvy do Rožnov pod Radhoštěm vznikla díky dotacím Zlínského kraje a evropských fondů, nikoliv z peněz samotného Rožnova pod Radhoštěm. „Víme, že Zlínský kraj má jinou koncepci cestovního ruchu, a taky víme, že Moravskoslezský kraj koncepci cestovního ruchu oproti Zlínskému zaspal,“ uzavřela starostka.

Autor: Ivan Pavelek

24.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení