Jedním z bodů, kterými se zabývali na svém posledním zasedání zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm, byly rozpočtové změny. Právě v tu chvíli se předseda finančního výboru Miroslav Halatin přihlásil o slovo. „Chci upozornit, že musíme vážně uvažovat nad tím, které aktivity nebudou a které se musí omezit. Stejně tak musíme veškeré ušetřené peníze, které nám zbudou třeba proto, že nějakou akci nerealizujeme, přesunout do nespecifikovaných rezerv. A na ty, prosím, nesahat! Nesahat!“ žádal Halatin a připomněl dosavadní praxi, kdy se ušetřené peníze hned přelily na některou ze zásobníku akcí. „To musí skončit. Nikdy nevíme, kdy ty peníze budeme potřebovat,“ pokračoval Halatin.

Rozpočtové úpravy jsou nutné

Předseda finančního výboru poté sdělil, že byl před několika dny na sezení se starosty regionu, kde pracuje. Tam již činí opatření. „Vím, že obce a města již přikročily k tomu, že upravovaly rozpočty v řádech milionů korun. Je totiž jisté, že cílené daně budou nižší. Optimisté očekávají snížení pět až sedm procent, pesimisté deset až patnáct procent,“ upozornil Halatin.

„Možná jsem o tom mluvil dlouho, ale bylo to nutné, abych ten apel dostal pod kůži všem. Zkrátka finanční výbor žádá každého, aby k tomu přistupoval jako doma. Jestliže jsem na tom špatně, tak si nevezmu auto na leasing, nepostavím další chalupu, neberu si hypotéku. Budu se muset uskromnit, něco budu muset odložit,“ uzavřel svůj výstup Halatin, jemuž poděkoval starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský. Ten zároveň připomněl, že nabádání k šetření je vždy v každém materiálu k rozpočtu a jeho výhledům. „Vzhledem k provozování aktivit, které město má, je to skutečně nutné. Teď to zaznělo naplno a je třeba se s tím ztotožnit,“ poznamenal Hrabovský.

Pomůže vyřešit situaci omezení veřejného osvětlení?

Finanční výbor ve svém vyjádření k rozpočtovým změnám nedoporučil realizaci některých akcí a také navrhl některá opatření, která by mohla vést k úsporám. Jedním z nich je omezení provozu veřejného osvětlení. Zdeněk Bartoš, vedoucí odboru investic a správy obecního majetku, uvedl, že provedli novou pasportizaci veřejného osvětlení a během tří týdnů chystají opatření. První by mělo být v Martinské čtvrti. „Chceme potom zjistit, k jakým úsporám tam dojdeme. Předpokládám, že to bude dvacet až třicet procent,“ řekl Bartoš.