Rozloučení s létem se ve Frenštátě pod Radhoštěm rozhodli pojmout ve velkém stylu. Poslední srpnový víkend bude patřit dvěma velkým akcím, festivalu ukazujícímu krásu folklóru a memoriálu frenštátského rodáka Jiřího Rašky.
Centra dění budou v pátek 30. srpna a v sobotu 31. srpna dvě. Zatímco folklórnímu festivalu s mezinárodní účastí bude patřit frenštátské náměstí Míru, za skokany, a později také koncertem kapely Mňága a Žďorp, budou muset lidé vyrazit do tamního areálu známého jako Horečky.
Obě akce startují shodně v pátek 30. srpna v odpoledních hodinách. „Na náměstí bude o půl šesté zahájen program festivalu, a vlastně festival folklóru jako takový, po něm se lidé mohou těšit na tři vystoupení. V sobotu pak bude program pestřejší. Pro návštěvníky jsme si připravili, vedle dalších vystoupení pozvaných souborů, také jarmark lidových řemesel. Sobotní program přitom začne již v deset hodin dopoledne," uvedla Zuzana Kalinová z frenštátského městského kulturního střediska.
Jen o pár kilometrů dál začne v pátek další akce, tentokráte více sportovní. Ovšem i na ní si nejen vyznavači sportu přijdou na své. Sportovní zážitek připomene nejslavnějšího frenštátského rodáka. „V loňském roce jsme založili závod nesoucí jméno našeho slavného skokana na lyžích, Memoriál Jiřího Rašky. Díky pozitivním ohlasům po loňském zářijovém závodě, při němž byl též areál skokanských můstků právě po Jiřím Raškovi přejmenován, jsme se utvrdili v tom, co bylo plánováno již před prvním ročníkem tohoto memoriálu, a to pokračovat dále v podniku nesoucím jméno našeho prvního zimního olympijského vítěze," uvedl hlavní organizátor a zároveň ředitel závodu, Jan Baier.
Letošní druhý ročník memoriálu bude zajímavý tím, že do Frenštátu zavítá po 16 letech závod pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace, FIS CUP. „Bude se závodit ve dvou kategoriích, tedy muži a ženy. Vítěz dvoudenního klání si odveze, tak jako loňský nejlepší závodník Lukáš Hlava, putovní pohár, což je originální vítězný pohár, vysoký téměř jeden metr, který Jiří Raška získal za první místo v závodě Turné čtyř můstků v roce 1969 v Bischofshofenu," připomněl významný fakt Jan Baier.
Finálovým den akce bude sobota, která bude, kromě závodu, rovněž připomínkou a oslavou 40 let od prvního letního Grand Prix ve skocích na lyžích, které se v září roku 1973 konalo na tehdejším největším můstku s umělou hmotou na světě, ve Frenštátě pod Radhoštěm.