O více než kilometr dlouhém nebezpečném úseku silnice, vedoucím od restaurace U bačů k restauraci Siberia ve směru od Rožnova pod Radhoštěm do Frenštátu pod Radhoštěm, se v poslední době opět začalo hovořit na zasedáních frenštátských zastupitelů.

Mimo jiné i na tom posledním, když se projednával rozpočet města. „Chtěla bych poprosit, jestli by se nadále do rozpočtového opatření nemohl zahrnout chodník od Siberie k Bačům. Je to tam opravdu velice rizikové. Ta situace tam je hodně špatná. Už to navrhujeme v rozpočtu deset let a nic se neděje," zmínila se zastupitelka Petra Šmajstrlová.

Problém starý desítky let

Jenže o zmíněný chodník usilují obyvatelé žijící v této části města už mnohem delší dobu. „Když jsem tudy projížděla s kočárkem, stávalo se, že mi obě pravá kola sjela do příkopu. A to si ještě někteří řidiči ťukali na čelo," uvedla už v roce 2000 pro novojičínský týdeník Region Dana Juřicová o úseku, který z jedné strany lemují svodidla a z druhé příkop. Právě na popud Dany Juřicové tento problém v srpnu roku 1989 otevřela tehdejší rozhlasová relace Pozor zákruta. Redaktoři v ní upozorňovali na stovky vozidel, která tímto úsekem denně projedou a jejichž řidiči často překračují bezpečnou rychlost.

Na posledním zasedání frenštátského zastupitelstva letos v únoru sdělil Zdeněk Bartoš, vedoucí odboru investic správy obecního majetku frenštátské radnice, že odbor do věci vstoupil v roce 2002, kdy město vyčlenilo 200 tisíc korun na projektovou dokumentaci. „Před deseti lety byla zpracovaná projektová dokumentace, která se ale z nějakého důvodu pozastavila, asi z důvodů majetkoprávních," poznamenal Zdeněk Bartoš a dodal, že některá majetková práva stále nejsou dořešena.

Podrobný průzkum

„Udělali jsme podrobný průzkum, kudy by ten chodník mohl jít. Byl zakreslen a bylo to projednáno s jednotlivými vlastníky pozemků, které jsme obešli. Pomáhali nám i nějací sousedé, kteří přesvědčovali ty majitele. Bohužel dva majitelé nedali souhlas s provedením chodníku na jejich pozemku a jeden pozemek je v exekuci. Takže je stále neprůchodné, abychom tam ten chodník zřídili," konstatoval Zdeněk Bartoš a připomněl, že se jedná o úsek dlouhý asi 1200 metrů a předpokládaný rozpočet na stavbu chodníku je kolem šesti milionů korun.

„Pokud ale v dnešní době nevyřídíte vstup na pozemek, tak to nemá moc smysl. Přeložení chodníku na druhou stranu silnice kvůli jednomu nebo dvěma vlastníkům by to hodně prodražilo," naznačil bezvýchodnost situace Zdeněk Bartoš.