Několik zásadních novinek obsahoval návrh nového jednacího řádu Zastupitelstva města Frenštátu pod Radhoštěm. Jednou z nich byla například patnáctiminutová přestávka po každých dvou hodinách jednání, mnohem více se ale diskutovalo o možnosti zakázat pořizování audiovizuálního záznamu. Měla to být reakce na událost, kdy si zastupitel Jiří Unruh přinesl na jedno z dřívějších jednání kameru a začal si zasedání nahrávat. Zastupitelé tenkrát odhlasovali, že nahrávat nesmí.

Právě k navrhované možnosti zakázat nahrávání měl nyní, na posledním zasedání, Jiří Unruh připomínky. „Obrátil jsem se na odbor dozoru na ministerstvu vnitra a ti mi odpověděli, že zakázat to nelze a že je jen na člověku, který to natáčí, jak použije záběry. Pokud se někdo cítí dotčen, může se domáhat svých práv u soudu," sdělil Jiří Unruh a připomněl, že patnáct let se živí profesně jako kameraman veřejnoprávního média.

„Média se nikdy nechovají tak, že by vyvolávala stavy, kdy by se jim natáčení muselo zakázat proto, že ruší něčí příjem nebo že ruší průběh nějakého jednání. Samotný akt natáčení podle mě nikoho nemůže rušit. Ruší spíše některé projevy, které činí nebo mohou činit jiní lidé. Proti těm lze zakročit, třeba tak, že je někdo vyvede ze sálu nebo je vedoucí schůze vyzve, ať se ztiší. Zastupitelstvo nemůže zakázat natáčení," řekl Jiří Unruh.

Na jeho slova reagoval právník města Jan Šádek, který uvedl, že návrh koncipovaný byl podle metodiky ministerstva vnitra. „Je tam uvedeno: zakázat pořizování obrazového nebo zvukového záznamu při jednání zastupitelstva města lze tehdy, ruší-li průběh a účel zasedání. Vy to vnímáte tak aspoň to tak cítím -, že nahrávání samotné rušit průběh nemůže. Já si myslím, že může. Když budeme mít nějakou větší mediální kauzu, tak tady bude hromada reportérů, kteří budou mít mnoho kamer, fotoaparátů, a to už je rušivý element, protože základem pro zastupitelstvo je, aby byla komunikace mezi občanem a zastupiteli," obhajoval návrh právník města.

Jiří Unruh opět argumentoval tím, že novináři informace potřebují, tak se nebudou chovat jako rušivý element. „To je živí. Samozřejmě že cvakání fotoaparáty je nějaký zvukový projev, ale samotné natáčení nemůže rušit. V této formě je to špatně. Myslím si, že by to mělo být jinak naformulováno," poznamenal Jiří Unruh.

Podle Jiřího Unruha by že návrh zákazu pořizování záznamů měl být zaměřený konkrétněji na jednotlivé osoby, které by jednání rušily.

Právník města Jan Šádek připomněl, že jednací řád je dokument pro zastupitele a zastupitelstvo si ho vytváří pro sebe. „Je-li obecná shoda, že tam takové ustanovení nebude, tak tam nebude. Pokud se novinář bude chovat slušně a natáčením nebude rušit jednání zastupitelstva, nedostane se do rozporu s jednacím řádem. Pokud by tady běhal s kamerou je to na zváženou," připustil právník města Jan Šádek.

Podobně se vzápětí vyjádřila také starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová. „Je tam skutečně myšleno to, že by tady někdo chodil, rušil, postavil se před zastupitele a podobně," řekla Zdeňka Leščišinová.

Jiří Unruh i přesto navrhl, aby tento bod týkající se pořizování záznamů byl z jednacího řádu zatím vypuštěn. „Po projednání s odborem dozoru se tam může dodat," doplnil Jiří Unruh. Zastupitelé tak většinou hlasů schválili nový jednací řád bez tohoto sporného bodu.