Město dostalo nabídku již před časem. „Měl jsem za úkol zajistit znalecký posudek a jednat s vlastníky. Všichni souhlasí s prodejem za znaleckou cenu, což je sedm milionů korun,“ sdělil na zasedání starosta Frenštátu pod Radhoštěm Jan Rejman. Připomněl, že se jedná se o dům, který je památkově chráněný, jeho kulturní historie vztahuje k Frenštátu.

Město zatím nemá jasnou představu o využití nemovitosti. Nebytové prostory v přízemí jsou v nájmu pro obchodní činnost. „Předpokládám, že by tomu bylo tak i nadále. Díky tomu bychom mohli sanovat provoz tohoto domu dlouhodobě. Samozřejmostí je rekonstrukce horního patra i podkroví, kde bychom chtěli vytvořit muzeum nebo takovou aktivitu, na niž bychom byli schopni sehnat dotaci. O tom, co v domě bude, budeme teprve jednat,“ uvedl starosta Jan Rejman.

Takto vypadal Adventní jarmark v Novém Jičíně v roce 2022.
Adventní jarmark Nový Jičín. Program začne v pátek, takto vypadá kompletně

K možnému využití prostor se vyjádřil radní Karel Míček. „Dokonce si myslím, že jsme povinováni zachovat tradici Pohorské jednoty Radhošť. Velmi bych se přimlouval za takové využití,“ uvedl Karel Míček.

Starosta Rejman na zasedání informoval, že při jednání s majiteli vznesl požadavek, aby město mohlo koupit dům včetně jeho vybavení. „Muzeum projevilo obrovský zájem o vybavení toho domu, čeká, jak se rozhodneme. V případě, že řekneme ne, majitelé ty věci buď darují nebo rozprodají do okolních muzeí, a to Rožnovu pod Radhoštěm a Muzeu Novojičínska,“ upozornil starosta. Koupi domu posléze schválilo 19 z dvaceti přítomných zastupitelů.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve Frenštátě pod Radhoštěm - 8. listopadu 2023.
Frenštát: končí podpora „nízkoprahu“. Armádě spásy se nelíbí výroky zastupitelů

Dům na náměstí Míru dostal dnešní podobu na přelomu 18. a 19. století. Jeho historie je spjata s působením Pohorské jednoty Radhošť, jejíž znak je i na fasádě domu. V domě měl kancelář Edward Parma, který se stal předsedou Pohorské jednoty Radhošť v roce 1886, dva roky po jejím založení. Bydlel zde rovněž Jan Kaděrka, starosta Frenštátu pod Radhoštěm, který byl předsedou jednoty od roku 1922. Kancelář organizace v domě fungovala až do roku 1960, kdy tehdejší komunistický režim její činnost násilně ukončil.

Podle posledního výpisu z katastru nemovitostí má dům deset vlastníků napříč Českou republikou, jediný bydlí ve Frenštátě pod Radhoštěm.