„Autorem výtvarného návrhu aršíku se dvěma známkami, jejichž nominální hodnota je zastoupena písmeny E a Z, je Petr Ptáček,“ sdělil v tiskové zprávě mluvčí české pošty Matyáš Vitík.

Nový aršík Karel Loprais vydala 14. února 2024 Česká pošta.Nový aršík Karel Loprais vydala 14. února 2024 Česká pošta.Zdroj: se souhlasem České pošty

Zmíněné písmeno E odpovídá ceně za obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 gramů, tedy do evropských zemí. V aktuálním Ceníku základních poštovních služeb je hodnota známky 44 korun. Hodnota známky s legendární Tatrou, která je zastoupena písmenem Z, odpovídá ceně za obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 gramů, a to do mimoevropských zemí. Její hodnota je podle aktuálního ceníku poštovních služeb 50 korun.

Stánek s grilovanými kuřaty u cesty v Novém Jičíně - Bludovicích, 13. 2. 2024.
Vyhlášená grilovaná kuřata? Uživí akorát tak mě, říká stánkař v Bludovicích

Společně s aršíkem vychází i dvě varianty obálky prvního dne vydání. „Motivem první je scéna ze závodu odehrávající se v pouštním prostředí se závodním vozem Tatra a velbloudem v popředí, motiv druhé je podobný, ale bez velblouda,“ doplnil Matyáš Vitík s tím, že obálky vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. Po 2300 kusech a aršík v nákladu 23 tisíc kusů. „Zájemci si mohou nový příležitostný písmenový aršík zakoupit na specializovaných přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty,“ uzavřel Matyáš Vitík.

Demolice vily v Dukelské ulici v Šenově u Nového Jičína - 11. února 2024.
VIDEO: Historická vila s cejchem smrti na Novojičínsku šla k zemi

Šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů Karel Loprais se narodil 4. března 1949 v Ostravě a zemřel 30. prosince 2021 v Novém Jičíně. Značnou část svého života prožil ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jako jeden z nejúspěšnějších účastníků náročného závodu terénních vozidel dostal v roce 1994 přezdívku Monsieur Dakar. Díky sportovním úspěchům je několikanásobným držitelem ocenění ve čtenářské a novinářské anketě Zlatý volant. Společně s motocyklovou legendou Františkem Šťastným se v roce 2000 stal českým motoristickým sportovcem století.

Tatra 815 VD 10 300 4x4.1 Dakar 1988 je první vítězný kamion Tatra a zároveň vůz, ve kterém závodní tým vedený Karlem Lopraisem dosáhl prvního dakarského vítězství. Puma patřila k oblíbeným vozům a v různých úpravách několikrát vyhrála.