Soví budka je vlastně malá knihovna, ze které si kdokoliv může zdarma půjčit knížku anebo ji do ní naopak přinést. Ve městě začala na zkoušku fungovat v září loňského roku. Ve světě však není žádnou novinkou.
Inspirace
„Inspiraci jsme si původně vzali z Ameriky a Afriky, kde podobné věci fungují před rodinnými domy, v komunitách známých a sousedů. Poté, co jsme náš záměr zveřejnili, že ani u nás tahle věc není zas tak ojedinělá a že mnohde úspěšně funguje. Nicméně na Novojičínsku jsme asi opravdu první," uvedla vedoucí frenštátské městské knihovny Edita Golová.
Miniknihovna, která je narozdíl od těch velkých otevřená dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu a lidé v ní najdou knihy, které městská bibliotéka dostala darem anebo je jiní do ní sami přinesli, se rychle stala součástí života města. Svědčí o tom její nový název, Soví budka.
Zkouška
„Teď se tedy frenštátští neschází jen na náměstí, u Neptuna, ale už i u Soví budky, což je fajn, protože je na tom vidět, jak se tahle novinka rychle začlenila do běžného života. Navíc její nainstalování byla vlastně zkouška, co si můžeme veřejně dovolit. A musím říct, že už týden poté, kdy jsme budku potřebovali domalovat, a proto jsme ji na chvíli sundali, se nás lidé ptali, kde je a kde je a kdy se zase vrátí na své místo," prozradila vedoucí knihovny a dodal: „Musím lidi pochválit, že budka přežila Martinské trhy, Vánoční trhy a mnoho dalších akcí."
Sami obyvatelé Frenštátu jsou s novou službou seznámeni. Řada z nich ale s využitím zatím váhá „Už loni jsme si všimla, že něco u kulturního střediska přibylo. Protože kolem často chodím, postupně jsme zjistila, že je to knihovna. Zatím sice chodím hlavně do klasické knihovny, ale tuhle možnost se chystám v brzké době využít. Myslím, že je to skvělý nápad, i jak se zbavit starých knih, které by jinak ležely nevyužité doma," okomentovala Soví budku Hanka, která ve městě bydlí odjakživa.