„Nejprve výhled na Beskydy zahalil černý kouř, za několik hodin se stal šedivý a nakonec bílý,“ popisovali místní lidé jeden z největších požárů za mnoho let. Zatímco do areálu bývalých kasáren přebudovaných na podnikatelskou zónu se sjížděla vozidla s majáky a sirénami, z městského rozhlasu znělo varování.

„Vážení občané, v souvislosti s požárem myčky vratných obalů v objektu firmy Fides Group Martinská čtvrť 1707, Frenštát pod Radhoštěm, a s tím souvisejícím vyhlášením třetího stupně požárního poplachu, žádáme, abyste omezili větrání a omezili pohyb v okruhu pěti set metrů od místa požáru. Opakujeme, omezte prosím větrání a nepohybujte se v okruhu pěti set metrů od místa požáru. Jedná se o preventivní opatření.“

Podívejte se na video z místa zásahu

Zdroj: Radek Luksza

„Ke komunikaci s občany byl využit rozhlas, webové stránky, facebookový profil města a komunikační platforma Munipolis-Mobilní rozhlas formou krizové SMS,“ informovala mluvčí frenštátské radnice Iva Vašendová.

Pitná voda i občerstvení pro zasahující hasiče

Frenštát pod Radhoštěm zajistil hasičům pitnou vodu i občerstvení. „Lze předpokládat, že budou místo požáru zabezpečovat delší časový úsek,“ uvedla mluvčí.

Představitelé města se dohodli se zástupci postižené firmy Fides Group na dočasném poskytnutí prostor pro uložení zboží.

„To není aktuálně dováženo do firmy, ale umisťováno do areálu skladů civilní obrany, které jsou majetkem města,“ upřesnila Vašendová.Požár byl ohlášen na linku 150 asi čtvrt hodiny před sedmou ráno.

Sloupy dýmu zahalily oblohu v Beskydech. Plameny zachvátily areál skladů ve Frenštátě pod Radhoštěm, 11. března 2023.
VIDEO: Obří požár haly ve Frenštátě. Hasiči doporučují lidem v okolí nevětrat

„Máme po poledni a nadále probíhají hasební práce. Nelze predikovat, jak dlouho potrvají,“ oznámila mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.

Nasazeni byli jak hasiči s vodními proudy ze země, tak vysokozdvižná plošina, z níž likvidovali požár shora. „Zásah v komplexu stanových budov o půdorysu zhruba pět tisíc metrů čtverečních je obtížný z hlediska nebezpečných látek – plastů, které jsou uvnitř,“ doplnil velitel jednotek na místě Jiří Němčík.

Pomník padlým v centru Kopřivnice, 7. 3. 2024.
Urny a pamětní desky z pomníku. Zloději kovů řádili bez citu v Kopřivnici

„Netuším…“ odpověděla dáma na lince firmy Fides na dotaz, kdo by mohl poskytnout vyjádření k události ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Majitel je právě na dovolené,“ uvedla a zavěsila. Firma má sídlo v Náchodě.

„Do zásahu byla povolána i chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, aby zajistila monitorování ovzduší. Během měření nebyly zjištěny žádné hodnoty nebezpečných látek v ovzduší, obyvatelům v okolí však bylo doporučeno nevětrat,“ informovala mluvčí krajských hasičů Kamila Langerová.

Veletrh cestovního ruchu Dovolená na Černé louce, 2. března 2024, Ostrava.
Kam letos na dovolenou? Hitem je Polsko! Vévodilo i veletrhu cestovního ruchu

Na místě operovala také jednotka Záchranného útvaru HZS ČR. Ta pomocí pásového rypadla prováděla především odstraňování části krytin a konstrukcí požářiště.

Hasební práce pokračovaly i během noci na úterý. Předběžná škoda byla vyčíslena na 80 milionů korun.

Dohašovací práce a rozebírání střechy v galerii: