Aktivita začala postupně narůstat od dubna 1997, kdy se ve Frenštátě pod Radhoštěm uskutečnilo setkání starostů Frenštátu, Rožnova, Trojanovic, Tiché a Kunčic pod Ondřejníkem. Ti se tehdy zabývali důsledky, které mohou vyplynout z připravované těžby uhlí na Frenštátsku. Tato iniciativa nakonec dala vzniknout Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu. Jejich hlavním cílem se stala snaha chránit Beskydy před jakýmikoliv nežádoucími vlivy, které by mohly zdejší kraj ohrozit. První ustavující schůze tohoto sdružení se uskutečnila 21. srpna 1997.

S odstupem času pokládá bývalý předseda sdružení Drahomír Strnadel za nejdůležitější, že se nepovedlo žádný ze záměrů těžařů uskutečnit. „Velký úspěch je, že se podařilo připravit změnu horního zákona,“ řekl Strnadel, současný jednatel sdružení. „Také vznik občanského sdružení Naše Beskydy je úspěch. To, že se jedná právě o sdružení občanů, je velmi dobré,“ nastínil Strnadel, který za velkou přednost Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu považuje také to, že jeho nynější předseda působí ve vysoké politice.

Senátor Milan Bureš, který je novým předsedou sdružení, počítá s podporou protitěžařských aktivit i nadále. „Boj proti těžbě uhlí na Frenštátsku je i nadále jedním z hlavních bodů, kterých se sdružení chce držet. Nechceme se ale věnovat pouze jediné aktivitě – zastavení těžby, ale též pomocí jiných projektů podpořit rozvoj ochrany regionu,“ sdělil.

Jedním z těchto projektů je například prezentace výstavby biostanic, které obcím sdružení nabídlo. „Chceme rozvíjet další spolupráci s obcemi a městy,“ dodal jednatel sdružení Karel Míček. V boji proti záměrům těžařů nyní připravují též analýzu situace kolem těžby. „Chceme oslovit renomované odborníky a vzdorovat tak na jakési profesionální úrovni,“ upozornil Míček.