Ti se na ombudsmana obrátili kvůli tomu, že se jim nelíbí, jak ČBÚ posuzuje žádosti těžařů o průzkumnou ražbu na Dole Frenštát. Pro podání stížnosti má sdružení více důvodů. „Český báňský úřad neustále ignoruje zákony. Zároveň odmítá nařídit posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) na Dole Frenštát,“ sdělil Stanislav Uruba, předseda občanského sdružení Naše Beskydy.

EIA (Environmental Impact Assessment) je jedním z nástrojů ochrany životního prostředí před možnými negativními vlivy připravovaných záměrů a investic. Jedná se o zkoumání možných dopadů záměrů na životní prostředí. Podstatné je, že se provede dříve, než se započne vlastní realizace záměru. Při jeho vykonávání je kladen důraz i na účast veřejnosti a na zvažování alternativního řešení.

Podle Uruby, je jednání ČBÚ dokonce nepřípustné. „ČBÚ vrátil stížnost zpátky obvodnímu báňskému úřadu, což je zcela v rozporu s doporučením,“ dodal Uruba. Podle něj ombudsman zatím stížnost přijal, ale její vyřízení potrvá patrně delší dobu.

Podle náměstka Českého báňského úřadu Andreje Blažka, Český báňský úřad řeší tuto situaci již dlouhodobě. O tom, že by se na ně ombudsman v souvislosti s touto problematiku obrátil, však zatím neví. Za postupem ČBÚ si však stojí. „My postupujeme v souladu s platnými zákony. Je to jejich soukromý názor,“ sdělil Blažek.