První zářijový den roku 1938 se zapsalo do tehdejšího městského nižšího reálného gymnasia 35 žáků do primy a v následujícím roce už maturovalo 43 oktavánů. „Takový raketový start byl způsoben příchodem studentů ze zrušených gymnázií v Novém Jičíně a Příboře po obsazení Sudet,“ vysvětlil učitel českého jazyka Pavel Vojtek a doplnil, že 15. listopadu 1938 chodilo ve Frenštátě, už na státní reálné gymnasium, 400 žáků.

Prostory začaly být nedostačující a škola hledala nové místo. Žáci se dělili o učebny s dívčí měšťanskou školou, po 15. březnu 1939 se uvolnila kasárna, jenže ta zabrali němečtí vojáci. Koncem roku 1940 bylo gymnázium zrušeno úplně a obnoveno bylo až po válce.

Samostatné budovy se dočkalo gymnázium v roce 1969, kdy se přestěhovalo do bývalého sídla okresního soudu. „Když se na začátku devadesátých let rozhodlo, že gymnázium bude mít i osmiletý cyklus studia, příznivá shoda okolností způsobila, že se škola přičiněním vedení města, okresního odboru školství a tehdejšího ředitele školy Jaroslava Šofra přestěhovala do bývalých kasáren, které opustila sovětská vojska,“ pokračoval Vojtek.

Sedmdesáté výročí tedy mohou všichni absolventi i současní studenti i profesoři oslavit v Martinské čtvrti, kde se dnes tato škola nachází. Oslavy začnou ve čtvrtek 20. listopadu Dnem otevřených dveří, hlavní část oslav naplánovalo vedení školy na sobotu 22. listopadu na 13. hodinu do budovy školy. „Zveme všechny zájemce, zejména bývalé absolventy,“ vyzývá Vojtek, jenž doplnil, že podrobnosti si zájemci mohou přečíst na internetových stránkách školy - www.freng.cz.

V rámci oslav se uskuteční ve středu 19. listopadu v 18 hodin ve frenštátském kině muzikál Zrcadlo, o týden později činohra Lucerna. Herci i autory jsou studenti gymnázia.