Jednou ze šancí se jevil také Ples Fren music, konaný loni 15. března v Domě kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jeho organizátor Aleš Luchesi ples pojal jako charitativní akci, jejíž výtěžek měl jít na oběti únorového výbuchu plynu v domě číslo 39 na ulici 6. května.

Pro Ivetu Bartošovou to mělo být první vystoupení v tom roce. „Hodně se na to těšila, už proto, že měla vystoupit před svými známými. A myslím, že i přesto, že zpívala na playback, tak se jí to celkem povedlo. Lidi ji tenkrát vzali. Akorát Rychtář to tam tenkrát nezvládl," připomněl Aleš Luchesi extempore Josefa Rychtáře, pozdějšího manžela Ivety Bartošové.

Josef Rychtář obcházel se svými pomocníky sál a zakazoval fotit všem profesionálním fotografům. Mezi nimi byla například redaktorka Novojičínského deníku. Josef Rychtář vyhrožoval, že jí sebere fotoaparát, pokud bude fotit. Jediným člověkem, který tehdy měl šanci oficiálně pořídit snímky Ivety Bartošové, mohl být frenštátský profesionální fotograf Petr Šigut.

„Aleš Luchesi to měl domluvené a zaplatil to, jenže Rychtář za mnou přišel, a potom i za Alešem, a řekl, že si nepřeje, aby se fotilo," vzpomínal Petr Šigut a dodal, že by určitě nikomu nedal fotografie, na kterých by Iveta Bartošová nebyla škaredá.

„Upozornil jsem ho, že 
v sále má plno lidí mobily a že z nich budou ty fotky hrozné. Říkal jsem mu, že mu to nafotím, Iveta bude nasvícená, on si může fotky zkontrolovat a vybrat. Ale on pořád ne. Přitom to byl jeden z koncertů, kdy byla schopna zazpívat aspoň z playbacku, a docela se to i povedlo," pokračoval Petr Šigut.

Josef Rychtář trval na svém a pořád pobíhal po sále a kontroloval, zda někdo přes jeho zákaz nefotí. „Tak jsem mu řekl, že když je asi padlý na hlavu a neumí se chovat, tak že já ji fotit nemusím, i když by to byla hlavně reklama pro ně. Díval se na mě, jako bych odněkud spadl," dodal Petr Šigut.

Nakonec šel do zákulisí přímo za Ivetou Bartošovou. „Ona mi kdysi, vždycky když přijela do Frenštátu, chodila do videopůjčovny, takže jsme se trochu znali. Tak jsem jí řekl, že si s ní udělám fotku a přidalo se k tomu ještě pár nadšenců, včetně Aleše Luchesiho, kteří tam byli," vysvětlil Petr Šigut, jak před rokem vznikly některé fotografie Ivety Bartošové.

Iveta byla opravdový talent

Počátky pěvecké kariéry Ivety Bartošové jsou spjaty se skupinou Dianthus. Iveta Bartošová v ní začala zpívat coby studentka frenštátského gymnázia, v šestnácti letech. „Naše původní zpěvačka čekala rodinu a musela skončit. Tak jsme do místních novin dali inzerát. Ivetu přivedl ke mně domů její tatínek. Takže tak to tehdy začalo," vzpomínal Jiří Bartoň, který v Dianthusu působil jako jakýsi umělecký vedoucí.

„Vybíral jsem písničky, řídil jsem zkoušky a podobně. Nebyl jsem kapelníkem, protože kapelník tenkrát musel znát noty, a já jsem nebyl notař," poznamenal Jiří Bartoň.

Kapela Dianthus v době svého působení patřila k nejznámějším na Novojičínsku, kde hrávala na zábavách i plesech. Umění mladičké Ivety Bartošové si tak mohly vychutnat tisíce lidí. „Ona byla opravdu velký talent. Na ty roky byla hlasově hodně vyspělá. Byla výborná intonačně. Velký talent," zopakoval Jiří Bartoň.

S Ivetou Bartošovou se Jiří Bartoň viděl naposledy na její svatbě, když si na zámku Hluboká brala Jiřího Pomeje. „Tam jsem s ní mluvil asi pět minut a to bylo všechno," doplnil Jiří Bartoň s tím, že Iveta Bartošová tenkrát chtěla někoho z původní kapely, tak jej pozvala. Od té doby Jiří Bartoň věděl o tom, co se s Ivetou Bartošovou děje, jen z novinových článků. „No a to, co se stalo teď, je smutné," uzavřel bývalý kolega zesnulé zpěvačky.

POZNÁMKA: Těžko
 soudit

Co psát v případě smrti člověka? Zvláště v případě smrti člověka, jenž byl několik let středem pozornosti různých médií, která produkovala „zaručené" zvěsti a informace. Jako by mnozí z oněch autorů trávili čas s „hvězdou" svých článků třeba i v ložnici či – prosím za prominutí – na toaletě.

O Ivetě Bartošové se tohoto napsalo moc a těžko soudit, co a nakolik bylo z její vůle. V každém případě mnoho z napsaného bylo jistě hodně bolestné pro blízkou rodinu i přátele. Takže… co psát více? Snad už jen: „Odpočívejte 
v pokoji."