VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frenštátští hasiči možná dostanou nový vůz

Nedávno dostali novou plošinu a nyní se skýtá frenštátským hasičům šance na to, aby získali nový dopravní automobil.

19.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Kvůli schválení povinného podílu města při případném nákupu automobilu pro hasiče se ve Frenštátě sešli v mimořádném termínu tamní zastupitelé.

„Krajský úřad Moravskoslezského kraje se chce pokusit vyčerpat určité zbylé částky z ROP Moravskoslezsko, a to na nákup speciálních vozidel," uvedl Pavel Mička, místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm, jenž zasedání zastupitelstva řídil.

Upřesnil, že by mělo jít o vozidla do 3,5 tuny na podvozcích Volkswagen a podobných. „Cena každého vozidla by měla být okolo čtyř milionů korun, přičemž spoluúčast užívajících subjektů je patnáct procent přímých nákladů, nejvýše do částky šest set tisíc korun," upřesnil Pavel Mička podmínky projektu Nákup dopravních automobilů pro JPO.

Zadavatelem zakázky má být samotný Moravskoslezský kraj, a pokud uspěje, město Frenštát pod Radhoštěm poskytne zmíněných patnáct procent jako účelovou dotaci. „Kraj by to na pět let, což je doba udržitelnosti projektu, zapůjčil jednotce SDH a poté by to bylo převedeno do majetku sboru," doplnil místostarosta, s tím, že automobil by měl nahradit starou Avii, která již dosluhuje, a tím by došlo k modernizaci a technické obměně.

Nový automobil by podle velitele frenštátské jednotky Zbyňka Vágnera měl mít místo pro řidiče a sedm členů posádky. „Bývá vybaven prostředky, které se používají pro technické zásahy. Mělo by tam být vysokotlaké zařízení s nádrží tři sta litrů na vodu, kalové čerpadlo, plovoucí čerpadla, motorová pila, elektrocentrála, osvětlovací souprava," vyjmenoval Zbyněk Vágner.

Dodal, že současná avie z roku 1988 se používá hlavně na přepravu osob, malých hasičů. „Má slabé bezpečnostní standardy, nejsou tam bezpečnostní pásy. Zanedbatelná není ani ekologická zátěž a vysoká spotřeba paliva. Technické prostředky v avii jsou staré zhruba jako auto samotné," přiblížil stav současného vozidla Zbyněk Vágner.

Na dotaz zastupitele Karla Míčka, zda bude nové vozidlo vybaveno také defibrilátorem, ale nedokázal odpovědět. „Jaké přesné vybavení v tom bude, to ještě neví ani Moravskoslezský kraj," naznačil Zbyněk Vágner skutečnost, že o všem rozhodne až soutěž. Zastupitel Čestmír Mikeska navrhl, aby se zastupitelé k možnosti získat nové vozidlo jednoznačně přiklonili. „Současné vozidlo má již značný věk a dříve nebo později doslouží. Možná, že by se ho i podařilo někomu za zůstatkovou cenu prodat," podotkl Čestmír Mikeska. Jeho úvahu potvrdil velitel jednotky Vágner, když sdělil, že avia bude vyřazena s návrhem na prodej.

Všech osmnáct přítomných zastupitelů posléze hlasovalo pro to, aby se město spolupodílelo na nákupu nového vozidla.

Autor: Ivan Pavelek

19.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení