Přibližně po 150 letech se vjmenném seznamu obyvatel Příbora pravděpodobně opět objeví příjmení Freud. Vroce 1859 se změsta odstěhovala rodina Sigmunda Freuda. Nyní se zdá, že se jeho rod prostřednictvím pravnučky, anglická sochařky a medailérky Jane McAdam Freud, do freudova rodného města vrátí.

„Paní Jane má přijet ve druhé polovině ledna, jedním zdůvodů je i pokračování vjednáních ohledně koupi domu na náměstí,“ potvrdil starosta Milan Strakoš stím, že objekt, o který má Freudova pravnučka zájem, nepatří městu. „V začátcích jsem jí pomohl při hledání vhodného domu, měla zájem jen o dům na náměstí. Těch ale kprodeji moc nebylo, takže jsem jí předal kontakty. Ostatní je její soukromá záležitost,“ upozornil.

Pokud se ale anglická výtvarnice se současným majitelem domu domluví, bude to podle Strakoše pro Příbor pouze přínosem. „V tom domě chce mít nejen byt, kde bude trávit část roku, ale i ateliér, aby mohla tvořit. Má navíc představu, že vybuduje zázemí i pro případné návštěvy nejen zAnglie,“ popsal plány McAdam Freud starosta a dodal: „Každý nový investor je dobrý. A paní Jane tak musíme brát taky. Její jméno je známé ve světě, takže když bude tvořit vPříboře, bude to jistě dobrá reklama.“ Výhodou navíc má prý být i letecké spojení, neboť do provozu se zavadí linka Londýn – Mošnov.

Dům, o který má potomek slavného psychoanalytika zájem, stojí na náměstí a má číslo popisné 28. „Prohlédli si ho a zalíbil se jim. Jsme už prakticky dohodnuti, schází podepsat smlouvy,“ prozradila majitelka domu, která si nepřeje být jmenována. Připojila informaci o tom, že manželé McAdam Freud budou bydlet vzadním traktu domu. „Ten chtějí spravit nejdříve, a pak postupně opravovat zbytek.“

To, že se Příbor vryl do paměti Freudovy pravnučky, je jisté už dlouho. Když dorazí, lidé ji na ulicích zdraví, podávají si sní ruce. „Místní lidé ke mě tak krásně chovají, já to jen opětuju. A je to pro mě nepochopitelná, úžasná a velmi zajímavá metafyzická zkušenost,“ prohlásila vpolovině loňského roku, když zahajovala vpříborském muzeu výstavu svých prací. Už tehdy přiznala, že by vPříboře ráda žila alespoň část roku. „Vtuto chvíli ale zůstává pouze u snu,“ řekla tehdy McAdam Freud.

 

Jane McAdam Freud

- pravnučka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda a dcera malíře Luciana Freuda

- absolventka Královské akademie umění vLondýně

- sochařka a medailérka

- členka Královské britské společnosti sochařů