Už od brzkého rána 13. prosince, se Fulnekem linula vůně jitrnic, jelit a guláše. Městské kulturní centrum ve Fulneku totiž uspořádalo Zabijačkové hody s Děrničankou. Na své si přišli děti i rodiče, kteří hojně využívali možnost zakoupit některé z tradičních masných výrobků. „Moc se mi tady líbí, i ten program, který je pro děti i pro dospělé,“ uvedla jedna z návštěvnic. „Možná by bylo lepší, kdyby to byly skutečné hody. I s prasetem a skutečným řezníkem, dneska se to už vůbec nevidí,“ posteskla si návštěvnice.

V devět hodin hody začaly. „Jednalo se o první ročník této akce. Vím, že v tu dobu pořádaly i Odry zabíjačku, ale myslím si, že na první ročník byla účast opravdu dobrá,“ informovala vedoucí kulturního centra Věra Čatkosová. Přijeli obyvatelé Fulneku, jeho místních částí i obyvatelé přilehlých obcí. Bylo skutečně na co se těšit. Od desíti hodin zahrála šermířská skupina Allegros pohádku na motivy Mrazíka aneb Co v Mrazíkovi nebylo. Kromě známých postaviček Dědečka hříbečka a Nastěnky přibyly do příběhu i střelné zbraně a komické situace, které rozesmály nejen děti.

Ke slovu přišla také dechová hudba Děrničanky, která zahřála u srdce mnohé ze starší generace posluchačů. Kolem zahrady kulturního centra stálo množství stánků, nabízející rukodělné výrobky, fontánky, svíčky a různé drobnosti. Pokud by ani tato nabídka nestačila ukojit návštěvnickou zvědavost, byla připravena prodejní výstava šperků a vánočních ozdob uvnitř kulturního centra. Prodejci nabízeli například háčkované ozdoby na vánoční strom, adventní věnce na stůl i na dveře, šperky z drátků, malované hedvábí a skleněné nádobí.

Kulturní centrum zorganizovalo i prodej různých pokrmů ze své vlastní kuchyně, například vepřovou pečeni s knedlíkem a se zelím či zabíjačkový guláš. Pro zahřátí se pak rozlévaly medovina či svařák. „V příštím roce bychom chtěli akci zopakovat. Myslím, že měla u návštěvníků úspěch,“ uzavřela Čatkosová.