Fulnek, Odry – Škrty v rozpočtu se tvrdě dotkly také policie a jedním z opatření vedoucích k úsporám má být jednání o snížení nájmů z prostor, kde obvodní oddělení slouží. Vedení policie je dokonce rozhodnuto jít tak daleko, že malá obvodní oddělení zruší, pokud se s nájemcem nedohodne. Na Novojičínsku se tak otevřeně hovoří o tom, že by uniformovaní muži mohli zmizet z Fulneku.

Otázku, jak dál s případným setrváním policie ve městě, nastolil na posledním zasedání fulneckých zastupitelů starosta Jiří Dener. „Jistě víte, že se jedná o možnosti zrušení policie ve Fulneku. Dvakrát jsme jednali s krajským vedením i s okresním ředitelstvím, neboli územním odborem. Bylo jednoznačně přislíbeno, že pokud se postavíme k jejich požadavkům čelem, policie ve Fulneku zůstane,“ uvedl Dener.

Starosta zároveň upřesnil, že policie požaduje razantní snížení nájmu, případně až na nulu. „Na otázku, zda v tom případě budou garantovat, že bude ve městě policie zachována, řekli: Ano, za těchto podmínek budeme uvažovat o zachování,“ zopakoval starosta.

„Chtěl bych říci, že pokud to bude nezbytně nutné, tak k tomuto kroku přistoupíme, protože si neumím představit, jak by to ve Fulneku vypadalo, kdybychom neměli policii. Nemáme ani městskou, kdyby odešla státní, byla by to možná katastrofa,“ dodal ještě Dener a naznačil, že otázkou je, jak dalece by mělo město mělo ustoupit.

Zastupitel Roman Mroček upozornil, že rozhodnutí již bude v kompetenci nově složeného zastupitelstva. „Ta služba by měla být zachována, i kdybychom na ni měli doplácet,“ vyslovil svůj názor Mroček, k němuž se přidala také zastupitelka Jana Mocová. „Myslím si, že jak jsme tady všichni, tak budeme chtít, ať tady policie zůstane. I za podmínek, že bychom jim měli dát nulový nájem,“ řekla.

Vydírání ze strany policie?

Případný ústupek až na nulový nájem ale poněkud znepokojil zastupitele Bohumíra Kusého. „Souhlasím se zachováním policie. Ale mně to skoro připomíná vydírání. Když někdo řekne ano, my to zachováme, když půjdete na nulu, tak to teda město nemá moc šancí manévrovat. Jak si stát pomůže tím, že ministerstvo vnitra ušetří a my přitom jako město nedostaneme příjem. Vždyť to jsou jedny peníze. Protože nebudeme mít příjem, tak nebudeme moci něco udělat. To mi připadá absurdní. A co bude třeba za dva roky, když budou další opatření?“ tázal se Kusý.

Starosta Dener upřesnil, že na jednáních nepadla slova nulový nájem. „Hovořili zhruba o polovině,“ poznamenal Dener. Místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer upozornil, že v současné době město bere za nájem od policie 268 tisíc korun a snížení na polovinu by město tolik nebolelo, když by měla zůstat policie zachována.

V případě, že by policie ve Fulneku skutečně zanikla, jezdili by tam zřejmě dohlížet policisté z Oder. Ti jsou v současné době v soukromém objektu na okraji města. Vedení a zastupitelstvo Oder ale již delší dobu hovoří o přesunu policejní služebny do centra, do objektu, z nějž mělo původně vzniknout kino.

Podle starosty Oder Pavla Matůšů současná finanční situace policie město od tohoto úmyslu neodradí. „Ta akce je rozjetá, čekáme jen na dotaci. Oni teď platí soukromému subjektu, takže ty podmínky neznáme. Ale určitě chceme, aby byli v centru města,“ sdělil Matůšů.