Celorepublikové vítězství Fulneku ještě podtrhuje fakt, že obyvatelé města výborně třídí odpad a město ho dokáže recyklovat 55 procent, což je v rámci České republiky rovněž výjimečné.

Uvedená fakta jsou výsledkem posledního ročníku soutěže Odpadový Oskar, kterou vyhlašuje spolek Arnika již pět let. Snahou spolku je upozornit na potřebu zodpovědného nakládání s odpady a zároveň obce motivovat ke snižování množství směsného odpadu. Podobně na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže hovořil také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Nakládání s odpady je v oblasti životního prostředí jedním z velmi důležitých témat. Už teď se musíme začít připravovat na blížící se zákaz skládkování. Více než plnění evropské legislativy vnímám jako podstatnější přístup k planetě a k tomu, jak se k ní chováme. Lidé v Moravskoslezském kraji jsou v tomto ohledu stále zodpovědnější. Před patnácti lety vytřídil každý náš občan průměrně necelých 20 kilogramů ročně, v minulém roce už to bylo 47 kilogramů separovaného odpadu na každého,“ upřesnil Ivo Vondrák a dodal, že občané mohou odpad separovat ve všech 300 obcích regionu.

Podle odborníka na odpadové hospodářství Milana Havla ze spolku Arnika jsou města Moravskoslezského kraje důkazem, že lidé mohou produkovat méně odpadu a výborně třídit. „V obcích se osvědčilo rozmístění dostatečného množství sběrných míst, osvěta, otevřená komunikace s obyvateli, zavedení programu pro živnostníky a především různé formy motivace lidí. Jde například o platbu za skutečné množství vyhozeného odpadu nebo nižší frekvence svozu,” komentoval výsledky Milan Havel.

Ocenění Odpadový Oskar převzala z rukou Ivo Vondráka, za přítomnosti Milana Havla, starostka Fulneku Radka Krištofová. Ta pro Novojičínský deník řekla, že obyvatelé města neplatí paušální poplatek na obyvatele na rok, ale mohli si vybrat popelnici podle objemu a také četnost svozů. „Máme například pětičlennou rodinu, která má vývoz jedenkrát za měsíc a má nejmenší popelnici. Kdyby platili poplatek na hlavu, platili by třikrát až čtyřikrát více. Myslím si, že ten náš systém je hodně motivační,“ poznamenala Radka Krištofová.

Fulnek v kategorii nad 5000 obyvatel obsadil první místo s výsledkem 99,1 kilogramu odpadu na obyvatele za rok. Ve stejné kategorii obsadila v Moravskoslezském kraji ještě třetí místo Studénka s výsledkem 147,6 kilogramu na obyvatele za rok, přičemž město recykluje 40 procent odpadu. Neztratily se ani menší obce z Novojičínska. V kategorii 1001 až 5000 obyvatel skončila na 2. místě v Moravskoslezském kraji obec Rybí, která vyprodukuje 86,6 kilogramu na obyvatele za rok a recykluje 25 procent odpadu a v kategorii do 1000 obyvatel skončila druhá v Moravskoslezském kraji obec Luboměř s výsledkem 78,6 kilogramu odpadu na obyvatele za rok a recyklací 45 procent odpadu.