VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fulnek zastavil projekt poldru. Víme proč

O stavbě suchého poldru v Jerlochovicích, místní části Fulneku, se hovoří již několik let. Podnětem k tomu byly povodně v červenci 2009, kdy zejména voda z polí zatopila v Jerlochovicích řadu domů a pozemků. Realizace suchého poldru ale doposud vázla na nedořešených majetkových záležitostech.

12.3.2014
SDÍLEJ:

Zastupitelstvo ve Fulneku. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Mezitím se ozvaly hlasy, že by se protipovodňová opatření ve Fulneku měla řešit komplexně. Zastupitelé Fulneku tak měli již na lednovém zasedání rozhodnout o případném ukončení projektu suchý poldr v Jerlochovicích, ale neučinili tak, neboť měli málo informací o případném komplexním řešení situace. Těch se jim na zasedání během minulého týdne dostalo z úst Miroslava Dumbrovského z Vysokého učení technického v Brně a Karla Drbala z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Ti přišli s projektem, který by řešil protipovodňovou ochranu v širším rozsahu.

„Rádi bychom, aby měl projekt praktickou část, což by byla kompletní protipovodňová ochrana, a aby byl vybudován informační systém, který může zefektivnit a zvýšit účinnost systému protipovodňových opatření. Nezanedbatelné je zvýšení povědomí a vzdělanosti obyvatel v území. Toto by mělo změnit chování při nakládání s obnovitelnými zdroji, kterými chápeme půdu, ornou půdu a materiál, který je odnášen při povodni či erozi v tomto místě," nastínil Karel Drbal.

Nová jednání

Podle Miroslava Dumbrovského je základem úspěchu nového projektu zahájení jednání s pozemkovým úřadem Nový Jičín, případně s krajským pozemkovým úřadem v Ostravě.

„Zhruba milion korun, který do toho město jako partner vloží v průběhu tří let, v podstatě nikomu nepůjde na účet. Peníze půjdou do nákupu techniky, nákupu dat, ať už geologických, půdních a dalších. To vše městu ale zůstane, stejně jako průtokoměry, vzorkovače a další technika, která bude sloužit ke zlepšení monitorovacího systému," uvedl Miroslav Dumbrovský a poznamenal, že když před pěti lety zpracovávali pořadí naléhavosti pozemkových úprav, byly Jerlochovice asi na 4. místě z 80 katastrálních území.

„Tento projekt by byl podkladem pro zahájení pozemkových úprav, všechna následná opatření by prováděl pozemkový úřad. Myslím, že tento způsob protipovodňových a protierozních opatření je daleko účinnější než budovat technická zařízení jen v určitých částech," poznamenal Miroslav Dumbrovský.

„Je jasné, že komplexní řešení je pro nás výhodné," nechal se po dlouhotrvající polemice slyšet zastupitel Václav David.

Nato nechala starostka hlasovat. Zastupitelé tak definitivně zastavili projekt na stavbu suchého poldru v Jerlochovicích a přijali návrh projektu s komplikovaným názvem Hodnocení technicko-ekonomické efektivity návrhů protipovodňových a protierozních opatření v ploše povodní ve vazbě na vývoj klimatických změn.

Autor: Ivan Pavelek

12.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení