V březnu si miliony lidí připomínají padesáti leté výročí potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Občanské sdružení Comenius Fulnek připravilo se svými spolupracovníky Pastelku pro Tibet II, která se věnuje situaci v Tibetu. Pořadatelé by chtěli upozornit na tamější politickou situaci, na nezaměnitelnou kulturu a také na lidi, kteří zde žijí.

Projektu předcházela loňská akce Pastelka pro Tibet, která měla velký úspěch. Lidé měli možnost přispět na opravu sirotčince v nepálském Káthmándu a na dálku adoptovat děti, které si vybrali. Výtěžek akce, 145 tisíc korun, pomohly při opravách sirotčince. „Pořád chceme ten sirotčinec podporovat a zajistit i adopci dětí, abychom je nějak zabezpečili. Chtěli bychom také zavést nějaké povědomí o Tibetu, aby k němu lidé nebyli lhostejní. U nás to přece bylo taky, zažili jsme si tu nesvobodu a oni to mají pořád a je to daleko horší a represivnější,“ sdělila předsedkyně Comenius Fulnek Radka Kuchyňková. Projekt se podařilo realizovat zejména díky iniciaci Terezy Mročkové, která v Tibetu pracuje jako učitelka angličtiny v sirotčinci již několik let. Podmínky, ve kterých musejí děti vyrůstat, jsou nesrovnatelné s podmínkami českých dětí. „Ty děti tam nemají jídlo, v oknech mívaly vlnitý plech a neexistovalo tam ani topení. Jsou v pronájmu, takže ty peníze, co dostávají od lidí, dávají na komodity, které musejí zajistit. Z výtěžku minulé pastelky nakoupili deky, teplé oblečení, spacáky,“ doplnila Kuchyňková. Peníze z projektu Pastelka pro Tibet II půjdou taktéž na podporu sirotčince.

První akcí, uspořádanou v tomto měsíci, byla výstava fotografií dětí ze sirotčince. Návštěnívci se mohli také zapojit do malování tibetské vlajky. Pro obzvláště prokřehlé a žíznivé zájemce byl připraven tibetský čaj. Umělečtěji nadaní se pak mohli vyřádit s pastelkami na tibetských mandalách. Vstupné bylo dobrovolné, každý dal, kolik uznal za vhodné. Mezi příchozími byla i třídní učitelka oddělení Želviček Mateřské školy U Sýpky ve Fulneku Jana Pavlíková. Toto oddělení v listopadu adoptovalo jedno z dětí v sirotčinci. „Já jsem tady byla loni a moc mě to oslovilo. Chtěla jsem zkusit, jak na to budou děti, se kterými pracuji, reagovat. Přivedla jsem je tady a překvapilo mě, jak pozorně poslouchali a potom jsme si vybrali sedmiletou holčičku,“ informovala Pavlíková. Obrázek adoptované dívky visí v oddělení a děti kolem něj denně prochází. Dokonce donesly z domova své hračky, aby je školka mohla odeslat do sirotčince.

Úterní vernisáž nakonec navštívily desítky lidí, kterým není situace v Tibetu lhostejná. Zájemci se mohou těšit také na promítání filmů a například na koncert na Tibetské mísy.