Festival měl v Novém Jičíně začít ve středu 12. srpna a trvat měl až do neděle 16. srpna. Organizátoři se ale rozhodli pro jeho zrušení z důvodu omezení, která v Moravskoslezském kraji způsobuje koronavirus. Marie Machková, tisková mluvčí města Nový Jičín sdělila, že pořádající agentura P-Team své rozhodnutí konzultovala s vedením města, které se na organizaci podílelo.

Setkání milovníků trabantů se uskutečnilo od pátku 7. srpna do neděle 9. srpna ve Fulneku.
VIDEO: Trabanty bavily Fulnek. Konal se Trabant Retro Rally Weekend

„Akce spojená s ochutnávkami jídla a pití, kuchařskými show finalistů televizní soutěže MasterChef Česko, aktivitami pro děti a celou rodinu se v Novém Jičíně měla konat poprvé,“ doplnila Marie Machková.

Podle mimořádného opatření Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje ze dne 7. srpna, které se týká hromadných akcí, by měli mít účastníci mimo jiné ochranné prostředky dýchacích cest, jako je respirátor, rouška, šátek a podobně. To je věc, která vadí Lucii Matulové, ředitelce GFF. „Nedovedeme si představit, že na festivalu, který je hlavně o skvělém zážitku z dobrého jídla a pití, si lidé budou zakrývat ústa a nos,“ řekla Lucie Matulová. Podle jejich slov veřejnost v současné době nemá náladu na akce, kde se počítá s větším množství lidí na jednom místě.

Kuchař Radek Kašpárek na Garden Food Festivalu v Rožnově pod Radhoštěm v roce 2019.Zdroj: archiv pořadatelů

„Ze strany vystavovatelů vidíme menší zájem o účast a prezentaci na stáncích, což je pochopitelné a nemůžeme jim to mít za zlé. Nízká návštěvnost je pro prodejce ekonomicky neudržitelná. Cílem festivalů a hlavním důvodem, proč jsme je nezrušili v letošním roce, je právě podpora kvalitní a regionální gastronomie, která právě koronavirem výrazně utrpěla. Tento cíl však není možné naplnit, pokud bude vládnout obava veřejnosti v setkávání,“ dodala Lucie Matulová.

Prezentace dvou dvoupatrový autobus, které chce město Ostrava využívat k turistickým účelům, 10. srpna 2020 v Paskově.
PODÍVEJTE SE: Tohle jsou výletní doubledeckery pro Ostravu! Zatím ale nevyjedou

Organizátoři se rozhodli Garden Food Festival ukončit na poslední chvíli po letošních zkušenostech v Olomouci „I přesto, že se na festivalech zajišťujeme maximální bezpečnost a dodržování pravidel v podobě otevřených areálů, rozložení festivalu do více dní a více míst, dále nastavením všech hygienických opatření, například oddělením velkorysých jídelních zón, aby se návštěvníci cítili naprosto bezpečně, není možné v současné době vytvořit atmosféru GFF na takové úrovni, aby s ní byli spokojeni vystavovatelé, partneři, návštěvníci i my, jako pořadatelé. A proto budeme hledat jinou formu, jak festival v této době udržet a věříme, že se v Novém Jičíně potkáme s místními v novém termínu, a ve skvělé atmosféře beze strachu,“ pokračovala ředitelka GFF.

Místostarosta Nového Jičína Marcel Brož připomněl, že GFF měl být jednou z nejvýznamnějších letošních akcí. „Neustále jsme sledovali opatření vyhlášená Ministerstvem zdravotnictví a Krajskou hygienickou stanicí Ostrava pro pořádání takovýchto akcí. K naší obrovské lítosti však opatření, která jsou k dnešnímu dni v platnosti, neumožňují plnohodnotné pořádání této akce, a proto jsme společně s pořádající agenturou rozhodli o jejím zrušení v tomto termínu. Zároveň však hledáme nový termín k jejímu konání tak, aby město o tento formát nepřišlo,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Marcel Brož.

Ozdobou festivalu měl být koncert Báry Polákové s kapelou. Ani ten se ale neuskuteční. Stanislav Bartoň z pořadatelského týmu na dálku poděkoval umělkyni a jejímu organizačnímu týmu za trpělivost při rozhodování o pořádání koncertu, kdy se situace během několika dnů stále měnila. „Také pro tento koncert hledáme už nyní náhradní termín,“ poznamenal Stanislav Bartoň.

K TÉMATU

Garden Food Festival Rožnov pod Radhoštěm.Zdroj: Deník / Jakub OmelkaGarden Food Festival je již šestým rokem nejchutnějším festivalem dobrého jídla a pití v České republice. Projekt si klade za cíl dlouhodobě ukazovat široké veřejnosti, že v daném regionu je řada kvalitních restaurací a kuchařů, kteří dělají svoji práci s radostí a dobře. Tvůrci festivalu podporují místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch, popularizují gastroturistiku.

Václav Pech a Petr Uhel. Rychlostní zkouška závodu mistrovství České republiky v automobilových soutěžích Kowax rallye ValMez, 8. srpna 2020 v Kopřivcici.
Rally v Beskydech a po Valašsku byla kořistí Pecha. Těsně za ním byl Kopecký