Hrobka, či spíše mauzoleum, pochází z roku 1883 a patří svou architekturou ke stylu klasického romantismu. Technik a stavitel Eduard Gerlich, který proslul hlavně svými konstrukcemi rakouských a švýcarských horských železničních tratí, nějaký čas vykonával také profesorkou činnost v Curychu.

Odbor kultury a školství se vyjádřil, že podle něj hrobka splňuje všechny náležitosti pro zapsání do ÚSKP ČR. „Problémem Gerlichovy hrobky, jakož i celým hřbitovem se Rada města zabývala již několikrát. V současné době ji připravujeme na zapsání mezi kulturní památky,“ uvedl na šestnáctém zasedání zastupitesltva Petr Šustek, vedoucí Odboru kultury a školství. „Dalším problémem je, že i když bude zapsána mezi kulturní památky, tak financování z příspěvků ministerstva kultury může a nemusí být zajištěno. Je to v dlouhodobém horizontu několika let,“ doplnil Šustek. Zapsání do ÚSKP ČR totiž může trvat i roky a stav objektu začíná být havarijní. „Zvláště z důvodů poškozených izolací. Na základě těchto informací Rada města nakonec doporučila, aby se oprava hrobky financovala z prostředků města,“ dodal Šustek.

Tento návrh se však setkal s nevolí u zastupitelsky Ludmily Hrachovcové, která využila svého práva podat protinávrh. „Chci, aby se počkalo, až jak dopadne zápis do seznamu kulturních památek. Aby se oprava hrobky mohla hradit z toho fondu, protože ta šance tam určitě je. Těch půl milionu je dost peněz na to, aby se jimi hradila oprava hrobky a nebyly využity jinak. Takže předkládám tento protinávrh, nehlasovat teď, ale počkat, až jak dopadne zápis do seznamu kulturních památek,“ uzavřela Hrachovcová. Její protinávrh však většina zastupitelů nepodpořila.

Město se nakonec rozhodlo pro opravu z vlastních zdrojů. Lhůta pro zařazení památky do ÚSKP ČR totiž není vázána žádným termínem, podle kterého by se mohly instituce řídit. „Samozřejmě, už to tady padlo, půl milionu není málo, ale myslím si, že město na to má a příští rok bychom to mohli zabezpečit,“ uzavřel starosta města Pavel Matůšů. Zastupitelstvo tak schválilo půl milionou částku na opravu Gerlichovy hrobky do rozpočtu města na příští rok a rozhodlo o jejím financování z vlastních prostředků. Náklady na restaurování Gerlichovy hrobky byly v návrhu odhadnuty na 369.000,- Kč. Zde ovšem nejsou zahrnuty běžné stavebně technické práce, které spočívají v opravě střechy nebo hydroizolačních opatřeních.