I přesto, že byla mise zpočátku komplikovaná, podařilo se zdravotníkům vše dobře zvládnout. „Rozhodně nebylo příjemné to první pracovní ráno, když jsme neměli ještě své vybavení a ani jsme netušili, jak budeme pracovat a s kým,“ popsal prvotní zážitky primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Roman Bezděk. „Museli jsme opravdu hodně improvizovat,“ dodala instrumentářka Markéta Hanáková.

Nepříjemné překvapení však zažívali zdravotníci i jinde, než na sále. „Bylo pro mě šokující, když jsme viděli na prázdninách družstvo mladých devítiletých vojáků,“ poukázal zástupce primáře novojičínské chirurgie Lukáš Adamčík. Milým zpestřením tak byly například chvíle s pacienty. „Byli jsme velmi příjemně překvapeni, jak nám děkovali takoví ti obyčejní pacienti,“ podotkl primář novojičínské chirurgie Stanislav Czudek. „Ti lidé jsou opravdu vděční za pomoc,“ dodal primář s tím, že pacienti jsou většinou velmi chudí a nemůžou si nákladnou operaci dovolit. „Operace zde přijde na tisíce dolarů, přitom průměrný plat se pohybuje kolem 200 dolarů. Příjem 500 dolarů je již považován za vysoký,“ poukázal Adamčík.

Šestice zdravotníků si během svého pobytu pochutnávala na ghanských specialitách. „Staraly se o nás čtyři černošky, které perfektně vařily,“ nastínil Czudek. Pochutnali si tak například na kukuřičné kaši, smažených banánech či třeba na kozím masu s kůží. „Je pravda, že jsme měli drobné střevní problémy,“ dodal s úsměvem Bezděk.

Ve spleti mnoha nejrůznějších řečí, kterými ghanští obyvatelé mluví, a angličtinou, narazili zdravotníci také na češtinu. „Na jedné z přednášek, které jsme pro lékaře pořádali, byl také doktor, který v Česku dva roky pracoval někdy v 80. letech. Čestinu i po těch letech ovládal,“ řekl Bezděk.

Kromě operací zdravotníci navštívili také několik škol, aby mezi ně rozdělili dary od českých lidí. „Vlastně tato část mise nebyla dopředu plánována. Zaměstnanci novojičínské nemocnice za námi přišli s nápadem, že by se složili a poslali do Ghany věci, které pomohou vzdělávat děti v nejchudších školách,“ uvedl primář Czudek. K zaměstnancům se přidalo i několik firem a úřadů z Novojičínska, i mimo něj. Africké děti se tak mohly těšit na nové psací potřeby, barvy, sešity, ale i hračky či třeba míče. „Velké poděkování, že tato mise vůbec mohla proběhnout, patří řediteli Nemocnice Nový Jičín Radanu Gocalovi. Také chceme poděkovat firmám a sponzorům, díky jejichž laskavé finanční podpoře jsme mohli ghanským lidem pomoci,“ dodal primář Czudek.