Devatenáctý ročník Gulášových slavností v sobotu 31. července s sebou přinesl kromě hudby, výborných gulášů a piva také vrásky na čele porotců i účastníků soutěže. Aby měli všichni soutěžící stejné podmínky, vařili guláš z pěti kilogramů masa, což je zhruba třicet až čtyřicet porcí.

Kdo však chtěl prodávat více porcí guláše, platil za místo. Poplatek činil dopoledne 3000 korun. Po 14. hodině pak 1500 korun.

Jeden z účastníků soutěže popsal pocity svých kolegů takto: „Byli pořádně naštvaní. Víte, kolik gulášů by někteří, kteří přijeli odjinud, museli prodat, aby se jim to vyplatilo? Myslím si, že Gulášové slavnosti jsou od toho, aby soutěžící navařili kotle gulášů, aby přišli lidi a mohli si dát to, co chtějí.

Ale tam to bylo tak, že u každého kotlíku stála fronta třiceti lidí. Ti si dali třicet prvních a posledních gulášů a pak jsme tam museli dát ceduli Prodáno,“ sdělil rozhořčeně.

S ním souhlasí také Luděk Bil, který tuto slavnost zahrnul do kvalifikace na mistrovství republiky ve vaření kotlíkových gulášů v Přerově. „Je to dost vysoká cena, zvlášť pro dobré kuchaře-amatéry, kteří nejsou schopni vydělat taková kvanta peněz, aby mohli zaplatit tento pronájem. Šest týmů tak muselo vařit pouze soutěžně, další čtyři na podmínky přistoupili,“ popsal situaci na Liščím mlýně.

Také další hlas nešetřil kritikou na zavedené poplatky. „Bylo spousta lidí a nebyl guláš. Soutěžící měli jen pět kilo soutěžního guláše. Mohli samozřejmě uvařit více a prodávat, ale v tom případě by museli platit třítisícový poplatek. No, bylo to blbé. Proudily tam mraky lidí a nebyl guláš.

Asi tři tam vařili ve velkém. Kdyby chtěli pětistovku nebo tisícovku, tak ještě, ale tři tisíce je fakt hodně,“ zhodnotil muž, obeznámený s pravidly, který si však nepřál být jmenován. Podle něj by bylo mnohem lepší, kdyby se slavnosti opět navrátily na jízdárnu nebo do autokempu, kde bývaly dříve.

Pořadatel, Městské kulturní středisko Frenštát pod Radhoštěm, se však brání. Vybrané peníze šly podle nich na zaplacení pronájmu plochy. „Gulášovníci ještě loni nic neplatili. Letos to bylo tak, že platili. Vím, že ti, kdo si zaplatili ten nesoutěžní prodej, nakonec odcházeli spokojení,“ sdělila za kulturní středisko Lenka Borovičková Krestová.

Ta také dodala, že není pravda tvrzení o nedostatku pochutin. „Určitě bylo co jíst. Gulášovníci sice pak odjeli, ale stravování bylo zajištěné po celou dobu. Veřejnost byla podle našich informací celkem spokojená. My jako pořadatelé si to také chválíme, ale vím, že někteří byli nespokojení,“ uzavřel Borovičková Krestová.

Luděk Bil se však bojí, že tato tradiční soutěž přichází o své kouzlo. „Těžko se pracuje kuchaři, který jede soutěžit, dělá stánek, připravuje se a není schopen na tom vydělat. On totiž ani nechce. Je to spíše otázka některých hospod, které přijely s hotovým gulášem, a tím pádem přijeli s úplně jiným záměrem. Ne soutěžit, ale vydělat,“ uzavřel Bil.

Pro úplnost je nutno dodat, že vítězem letošních Gulášových slavností se stal Jan Jakeš se svým loupežnickým kančím gulášem s panskými hříbky. Na druhém místě se usadil Karel Drápal s jelením gulášem podle frenštátského fořta a na třetím Tomáš Neuvirt s čertovským gulášem.