Moderní způsob, kdy se použité gumy a plasty zpracovávají za vysokých teplot a bez přístupu kyslíku, dokázali do praxe dopracovat odborníci z ostravské Vysoké školy báňské-Technické univerzity ve spolupráci se společnostmi Arrowline a Fite.

Jak si můžeme představit projekt, který odborníci připravili? „Přijede kamion s odpadem. Ten se nejprve nadrtí zhruba na velikost třikrát tři centimetry. Pak se dostane do zařízení, kde se za vysokých teplot odpad rozloží. Dokážeme z něj vyrobit plyn, který se bude využívat k už zmíněné výrobě tepla či elektřiny,“ popsal technický ředitel Arrowline Roman Smelik.

Linka, kterou dnes v Ostravě tým odborníků představil, jede zatím v poloprovozním režimu. Za hodinu dokáže zlikvidovat zhruba padesát až sto kilogramů už zmíněných odpadů. „Jsme připraveni vyrobit i větší linky, které umožní zpracovat půl tuny i více odpadů za hodinu. Dokážu si představit, že třeba pro obec velikosti Čeladné by taková linka mohla zajistit zásobování elektřinou a teplem. Navíc by nekončily použité plasty, gumy ani další komunální odpady na skládkách,“ uvedl vedoucí projektu Václav Roubíček.

V průběhu letošního a následujícího roku budou odborníci vyhodnocovat údaje ze spuštěného provozu. Poté už počítají se spouštěním linek například v menších obcích, které o ně budou mít zájem. Náklady na výzkum a první tři roky provozu se pohybují na úrovni třiatřiceti milionů korun.