Mezi čtyřiceti nejlepšími mladými matematiky, kteří přijeli do Bílovce v úterý 28. května ze všech regionů republiky na týdenní soustředění, je dvanáct dívek. „Děvčat bývá obvykle méně, ale když už jsou, stojí to za to. Mají více zodpovědnosti a jsou pracovitější než kluci. Ti ale zase obvykle bývají nad věcí a nejsou tak svázáni standardními postupy, mají více invence. Je to něco podobného jako v gastronomii. Co si budeme povídat – a genderová vyváženost stranou – více fantazie do matematiky i přípravy pokrmů vkládají muži,“ sdělila Danuše Berkusová, zástupkyně ředitele Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.

Loni se tohoto matematického soustředění zúčastnila také Michaela Svatošová ze 3. A, která patří k nejlepším matematikům bíloveckého gymnázia. „Soustředění bylo perfektní, naučila jsem se mimo jiné nové matematické dovednosti, ať už poučky nebo metody řešení různých typů úloh. Letos už jsem ve vyšší kategorii, takže setkání nezúčastním. Na matematice se mi líbí právě jednoznačnost výsledku, logická návaznost postupu a možnost využít více různých způsobů k dosažení správného výsledku,“ řekla Michaela, která letos získala čestné uznání na Evropské dívčí matematické olympiádě.

Jedním z letošních účastníků je osmnáctiletý David Czinege z 2. A. Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci: „Moc se na ten týden těším, zejména na přednášky z matematiky, které povedou vysokoškolští profesoři, ale také na nové kamarády, kteří mají stejně jako já zájem o matematiku. Mě už začala bavit na základní škole, hlavně geometrie a algebra, ve volnu rád řeším matematicko-logické hádanky. I proto jsem šel z Ostravy právě na bílovecké gymnázium, které nabízí rozšířenou výuky matematik," svěřil se David, jenž by rád dále studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Matematické soustředění je celostátní akce pořádaná zhruba od 60. let 20. století v Jevíčku. V Bílovci se koná po loňské premiéře podruhé. Pro nejlepší řešitele krajských kol Matematické olympiády v kategoriích B a C ji každoročně organizuje Jednota českých matematiků a fyziků společně s Ústřední komisí Matematické olympiády. „Cílem setkání je rozšířit a prohloubit matematické znalosti talentovaných žáků a připravovat je na vyšší kategorii A, případně také na mezinárodní matematické olympiády," vysvětlila Danuše Berkusová s tím, že bílovecké gymnázium má pro organizaci matematického soustředění skvělé zázemí pro výuku i ke sportovnímu vyžití. „Žáci budou ubytováni přímo v objektu gymnázia, kde pro ně bude zajištěno i stravování. Postaráno je také o volnočasové aktivity posluchačů, čekají je sportovní soutěže, seznámení s okolím Bílovce, zajímavé přednášky i celodenní výlet s exkurzí na přehradu Kružberk,“ uzavřela Danuše Berkusová.