Zbyněk Kubičík již na gymnáziu působil. V červenci roku 1999 dokonce nastoupil jako zástupce ředitele. Později odešel učit na základní školu, kde působí doposud. Nyní se tedy na novojičínské gymnázium vrací. Jak uvedl pro Deník Pavel Olšovský, mluvčí moravskoslezského krajského úřadu, Kubičíka vybrala rada kraje na základě výsledků výběrového řízení. Kolik zájemců se jej zúčastnilo, ale Olšovský neprozradil. „Jednání konkurzní komise je v souladu s vyhláškou neveřejné. Z tohoto důvodu nelze sdělovat žádné informace o průběhu konkurzního řízení,“ sdělil Olšovský.

Výběrové řízení na nového ředitele se uskutečnilo již jednou, a to nedlouho poté, co radní Moravskoslezského krakbje odvolali bývalého ředitele Milana Bortla. Kraj ale toto řízení vzápětí ukončil, neboť Bortel se kvůli svému odvolání z funkce obrátil na soud. Nyní ale kraj na konečný verdikt soudu zřejmě nemínil čekat. „Dle našich informací soudní spor s bývalým ředitelem dosud nebyl ukončen,“ reagoval na dotaz Deníku Olšovský.

Bortel byl odvolán

Milan Bortel musel opustit křeslo ředitele novojičínského gymnázia ve čtvrtek 8. února 2007, poté, co jej den předtím na svém zasedání odvolali z funkce krajští radní. „Pan Bortel byl písemně odvolán kvůli závažnému porušení, které se týká ekonomické oblasti školy, jeho účetnictví. Na gymnáziu se uskutečnila naše několikadenní kontrola a rozhodnutí odvolat ředitele vyplývá ze závěrečného protokolu,“ naznačila tenkrát tehdejší náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Wenigerová. Bortel, jenž nastoupil do funkce v roce 2002, tehdy důvody svého nedobrovolného odchodu konkretizovat nechtěl. „Nebudu to komentovat ani se k tomu vyjadřovat,“ sdělil pouze.

Kraj krátce nato podal na novojičínském státním zastupitelství trestní oznámení. „Týká se prošetření výsledků kontroly na gymnáziu. Pracovníci odboru kontroly zjistili skutečnosti, které vyvolávají pochybnosti o legálnosti některých finančních operací,“ naznačila tehdy mluvčí kraje Šárka Swiderová.

Policie tehdy prověřovala například sporné smlouvy gymnázia o nájmu tenisové haly Tenis clubu Cleus na Jiráskově ulici v Novém Jičíně. Nájemcem byla právě škola, v zastoupení ředitele Bortla, a pronajímatelem společnost Cleus Nova se sídlem v Šenově u Nového Jičína.