Koperníkův matboj (KOMA) 2010 by měl začít novou tradici matematických soutěží na Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci. První ročník matboje, který proběhl v pátek 12. února, byl podle hlavního organizátora Petra Boroše vcelku úspěšný.

Matematickou soutěž pořádali členové Kokosu (Koperníkův korespondenční seminář – pozn. red.), matematického semináře pro žáky základních škol, který funguje při bíloveckém gymnáziu již přes dvacet let. „KOMA jsme pojali týmově, protože se domníváme, že je tato forma lákavější a zajímavější pro žáky základních škol. Podobné soutěže již nějakou dobu existují pro středoškoláky, ale pro mladší je jich minimum. V našem kraji jsem o podobné soutěži ještě neslyšel,“ sdělil Petr Boroš, student 4. ročníku gymnázia a koordinátor celé soutěže.

Do soutěže se zapojilo asi šedesát matematiků ze základních škol. „Koperníkův matboj je další „dítě“ studentů matematických tříd. Organizaci mají na starost studenti sami, pravidla si vytvořili taky. Věřím, byť je to první ročník, že rozhodně není poslední,“ komentoval soutěž ředitel školy Václav Vaněk. Vítězství si z Bílovce domů odvezlo Mendelovo gymnázium z Opavy, jehož členy byli Anna Kurková, Marie Kurková, Ondřej Pavelka, Petra Pavelková a Daniel Štěrba. Pomyslnou druhou příčku obsadilo bílovecké gymnázium a bronz si pak odnášeli žáci z Olomouce.

Podle Boroše je soutěž, organizovaná Kokosem, jednou z mála, které jsou zaměřeny na žáky základních škol. „Na organizaci se podílelo patnáct studentů gymnázia, to je ten organizační tým KOKOSu. Akce proběhla pod záštitou školy, která nám poskytla prostor a finanční podporu. Další podporu jsme získali od města Bílovce a také od krajského úřadu,“ dodal Boroš s tím, že cílem soutěže bylo také srovnávání schopností žáků různých škol a prezentace gymnázia.

Příští rok už otěže matboje převezmou další studenti. „Letos odmaturuji, ze školy odcházím, předávám štafetu těm mladším. Snad se jim to příští rok podaří,“ uzavřel se skromným přáním jeden z hlavních organizátorů, Boroš.