VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hana Schwarz: Jsme tady, aby v tom nebyli sami

/ROZHOVOR/ Před nedávnem oficiálně začalo poskytovat službu pro pěstouny a pěstounské rodiny středisko Náhradní rodinná péče – pobočka v Odrách. O tom, co obnáší pěstounství a jakou službu středisko Náhradní rodinná péče poskytuje, hovoří jeho vedoucí Hana Schwarz.

9.7.2016
SDÍLEJ:

Hana Schwarz, vedoucí střediska Náhradní rodinná péče.Foto: Ivan Pavelek

Proč vzniklo středisko Náhradní rodinná péče?

Jsme státní nezisková organizace, obecně prospěšná společnost Centrum sociálních služeb Ostrava. V rámci této společnosti působí několik středisek, která poskytují sociální služby a služby na ně navazující. Toto středisko poskytuje sociální služby navazující.

Jsme takzvaně doprovodnou organizací pro pěstouny, kteří mají svěřené dítě do pěstounské péče na základě rozhodnutí soudu. Podle zákona o sociálně právní ochraně dětí funguje ustálená praxe, že pěstoun má povinnost do třiceti dnů od nabytí právní moci rozhodnutí uzavřít s doprovodnou organizací nebo s městským úřadem, pod který spadá, dohodu o výkonu k pěstounské péči.

O čem taková dohoda je?

V rámci té dohody sledujeme naplňování povinností, které pěstoun ze zákona má, na druhou stranu poskytujeme podporu a doprovázení. V tom je podstata – být tady pro ně ve chvíli, kdy potřebují s něčím pomoci, kdy potřebují vykonávat své povinnosti, což je vzdělávat se.

Vzdělávací program pro pěstouny je stanoven na čtyřiadvacet hodin za kalendářní rok. A můžeme poskytovat také odlehčovací službu pro děti. Fungujeme na základě toho, že naše kolegyně doprovázejí několik rodin na základě uzavřených dohod. Fungujeme na základě novely
o právně sociální ochraně dětí
v roce 2013.

Proč jste šli do Oder?

V minulém roce jsme detekovali, že máme v Moravskoslezském kraji oblasti, kde máme větší procento pěstounů z jistého města a jeho okolí. Proto jsme si řekli, že by bylo dobré zvýšit komfort dostupnosti našich služeb a na těchto místech otevřít pobočky. Zatím jsme tak učinili v Karviné, kde fungujeme asi tři měsíce, a na Odersku od června.

Takže asi jste schopni poradit i člověku, který teprve žádá o pěstounství.

I v tom případě můžeme poskytovat poradenství. Zároveň když usoudíme, že zájemce 
o pěstounství by měl ještě dotazy, které by se týkaly rodinného života nebo nějakých otázek výchovného problému v rodině, spolupracujeme v rámci řešení 
s naším dalším střediskem, a tím je rodinná poradna, část našeho střediska.

Jsme partnery kampaně Dejme dětem rodinu, která v Moravskoslezském kraji právě poptává pěstouny a nabízí mezi obyvateli možnost náhradního rodičovství, aby děti nemusely vyrůstat bez rodin.

V čem spočívá školení, o němž jste se zmínila?

Témata jsou zaměřena na otázky problematiky citového navázání, nebo pokud dítě prošlo nějakým traumatem, jak ho zpracovávat. Je to taková podaná ruka pěstounům, aby v tom nezůstávali osamocení. Důvodem je, že to může přinést – a také často přináší – různá úskalí, na které se člověk prostě nepřipraví.

Proto existují doprovodné organizace, které by měly snižovat riziko selhání pěstounské péče a návrat dítěte do ústavní výchovy.

V objektu střediska máte i hernu. Ta má sloužit ve chvíli, kdy se pěstouni školí?

Ano, chceme tak vyhovět té rodině, aby v případě školení nemusela dítě nikam takzvaně odkládat. Mohou přijít všichni a my se snažíme zařídit, aby tady mohli trávit čas společně.

Jak středisko bude fungovat?

V tuto chvíli to máme naplánované od pondělí do pátku v době od 9 do 14 hodin. Jeden den v týdnu máme vyhrazený na to, že se z poboček sjíždíme na setkání v Ostravě a řešíme záležitosti celého týmu.

Bývá to v úterý, kdy se tady fyzicky patrně nikdo nebude vyskytovat. Ale nebude to po celý den, pokud by někdo potřeboval pomoc, kolegyně tady dojede. K tomu je možná telefonická domluva. Proto jsme se snažili na cedule u vchodu napsat kontakty, aby lidi měli komu zavolat.

Předpokládám, že školení je skupinové. Ale může být na požádání i individuální?

Ano. Zákon to umožňuje a my to podporujeme. Také mohou být pěstouni, kteří mohou mít problém s mobilitou a schody by pro ně mohly být problémem. Takže i na to myslíme.

Základ naší práce je v terénu, nesedíme jen tady, ale snažíme se pracovat s pěstounskými rodinami 
v jejich přirozeném prostředí, tedy u nich doma. Oni vědí, že je nutné se takto potkávat, ze zákona minimálně jednou za dva měsíce.

Jaký dosah má centrum v Odrách?

V tuto chvíli máme uzavřené dohody s pěstouny z Oder, Fulneku, jsou to i obce v okolí, ale mohou to být také pěstouni z Nového Jičína nebo Vítkova. Pokud si dojezdově pěstoun zvolí Odry, my s tím nemáme problém.

Nevnímají pěstouni toho pracovníka jako nějakou kontrolu?

Pěstouni, kteří nejsou v příbuzenství, musí prokázat, než jim bude dítě svěřeno do pěstounské péče, přípravu. Při tom se dozvědí, co to obnáší, mimo jiné i návštěvy. I příbuzenští pěstouni tu povinnost znají, díky dobré praxi sociálních pracovnic na zdejším odboru.

Už dávno je ale pryč doba, kdy to bylo jen o kontrole, dnes jsme tady hlavně proto, aby v tom nebyli sami. Samozřejmě je to i o kontrole. Zákon nám totiž ukládá povinnost poslat jednou za šest měsíců zprávu, jak to jde.

Při otevření střediska v Odrách jste hovořili i o možnostech doučování…

Naše sociální pracovnice běžným rozhovorem získá různé poznatky, a pokud zjistí, že ta pěstounská rodina potřebuje pomoc z jiných zdrojů, hledáme pomoc. Víme, že některé děti třeba potřebují doučit. Takže se to snažíme nějak pěstounům ulehčit.

Ale není to tak, že to nabízíme jako službu, je to naše pomoc, kterou vedeme pěstouny ke svépomoci.

V Odrách působí škola se zaměřením na sociální sféru. Uvažujete o spolupráci?

Ano, uvažujeme o tom, mohlo by to být přínosné pro obě strany.

Kolik evidujete pěstounů?

V centru máme kolem sto padesáti dohod, přičemž jedna obsahuje maximálně dva pěstouny. Na Odersku máme v tuto chvíli uzavřeno kolem patnácti dohod.

Autor: Ivan Pavelek

9.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení