Najít vhodnou volnočasovou aktivitu pro lidi s handicapem, při které by jejich postižení nehrálo příliš velkou roli, dalo zabrat. Nakonec však novojičínská Škola života uspěla, když vsadila na bowling. „Na začátku jsme hledali nenáročný sport, kde by se handicapovaní mohli manuální obratnost tréninkem naučit. Bowling tyto parametry splňoval a dneska už je to devátý rok, co pořádáme turnaj v této hře,“ uvedl pořadatel Michal Holáň ze Školy života.

Před devíti lety byla Škola života zřejmě prvním zařízením v Moravskoslezském kraji, které začalo bowlingový turnaj pořádat. „Naši předchůdci provozovali klasické kuželky. My jsme však přesedlali na bowling a dneska je to rozšířené nejen v našem, ale i v ostatních krajích,“ zdůraznil Holáň. To, že se jedná o velice oblíbenou akci, potvrzuje také fakt, že se turnaje zúčastňují zařízení jak z celé Moravy, tak i z partnerského města Nového Jičína polských Świetochlowic. „Jsou zde zařízení z Kopřivnice, Ostravy, Brna či Frýdku Místku,“ vyjmenoval Holáň.

Každý účastník turnaje soutěžil sám za sebe v kategoriích chlapci a dívky. Tři nejlepší z každé skupiny získali diplomy. Avšak bez dárku neodešel nikdo. „Už při prezentaci dostávají všichni účastníci dárky,“ vysvětlil Holáň a dodal, že družstva, která právě nehrála, se v žádném případě nenudila. Naopak hráči vyrazili do novojičínského muzea na prohlídku výstavy achátů a loveckých trofejí.

Novojičínská Škola života pořádá turnaje každého půl roku. V září to bývá turnaj v šipkách, v březnu pak dojde na bowlingové klání. „Hrajeme podle základních profesionálních pravidel. Jediné, co neřešíme, jsou přešlapy a podobné záležitosti. To jsou v tomto turnaji malichernosti,“ řekl Michal Holáň. „Jde spíše o to, co handicapovaným může tento turnaj přinést, a to je seberealizace, posílení sebevědomí a navázaní nových přátelských vztahů a překonávaní jazykové bariéry,“ uzavřel Holáň.