VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hanse Ledwinku už znají i v Düsseldorfu

Kopřivnice, Düsseldorf - Výstava Regionálního muzea v Kopřivnici mapující život a práci tatrováckého konstruktéra Hanse Ledwinky je opět v zahraničí. Ojedinělá expozice tentokrát zavítala do německého Düsseldorfu.

4.11.2010
SDÍLEJ:

Výstavu v Düsseldorfu zahájilo několik osobností německého společenského života.Foto: Archiv/RMK

Před pár dny byla německé veřejnosti slavnostně představena putovní výstava Hans Ledwinka – od Präsidenta do Síně slávy. Expozice, kterou vytvořilo Regionální muzeum v Kopřivnici, má za úkol představit život a práci slavného tatrováckého konstruktéra Hanse Ledwinky v zahraničí.

Zahájení výstavy se stalo součástí slavnostního otevření konzulátu České republiky v Německu. Společně s ním zahájila svou činnost také kancelář Českého centra, která má naši zemi u našich sousedů, konkrétně v části Severní Porýní – Vestfálsko, kulturně prezentovat.

Expozici, jež nedemonstruje pouze genialitu tatrováckého konstruktéra, ale, podle kopřivnického kurátora výstavy Radima Zátopka, také šikovnost a um všech ostatních kopřivnických konstruktérů a dělníků, se dostalo nebývalého prostoru. „Výstava byla představena v atraktivním prostředí Meilenwerk Düsseldorf, přebudované vozovny, která spojuje historickou architekturu s kouzlem automobilových veteránů,“ informoval Zátopek. „Na devatenácti tisících metrech čtverečních tak nabízí pestrou přehlídku automobilů ve výstavních boxech a v dílnách, a zároveň, na rozdíl od podobných muzeí, vše doslova jako na dlani,“ podotknul vzápětí kurátor. Velikost prostor dala kurátorům v prezentaci nebývalé možnosti. „Vzhledem k velkorysosti prostor jsme v Düsseldorfu vystavili 3D exponáty, jako modely, dokumenty a také automobily, které nám zapůjčili naši němečtí kolegové,“ řekl Zátopek.

Svou premiéru si u příležitosti představení osobnosti Hanse Ledwinky německé veřejnosti odbyl jeden ze vzácných exponátů Technického muzea Tatra Kopřivnice. „Konkrétně jsme zde vůbec poprvé vystavili prototyp motoru T 77 z roku 1933, který šikovné ruce mechaniků z technického muzea dostaly po téměř čtyřiceti letech do výstavní podoby,“ pochlubil se Zátopek.

Zahájení putovní výstavy se zúčastnilo mnoho významných osobností. „Již podruhé se jej osobně zúčastnila paní Hanne Mader, vnučka Hanse Ledwinky,“ uvedl Zátopek s tím, že Mader dokonce přijala pozvání a v tomto týdnu, společně se svou rodinou, navštíví i samotnou Kopřivnici. K dalším vzácným hostům patřil také velvyslanec České republiky v Německu Rudolf Jindrák, který společně se Zátopkem výstavu zahájil, členové zemské vlády, primátor města Düsseldorf či osobnosti společenského, politického a hospodářského života Spolkové země Severní Porýní - Vestfálsko.

Autor: Jana Hromočuková

4.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení