VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Happening připomněl největší masovou vraždu v dějinách

Nový Jičín se zapojil do sborového happeningu Pamatuj! Remember! Krátkým zamyšlením a několika písněmi byla připomenuta tragická událost největší masové vraždy v dějinách naší země.

10.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

„Psal se sedmý březen 1944 a rozhodně to nebyl letopočet krásy. Druhá světová válka už sice skomírala a začala prosvítat naděje konce, naděje míru, ne však pro vězně koncentračních táborů, kteří nikdy nevěděli dne, hodiny ani minuty, zda není jejich poslední," řekl na úvod pietního zamyšlení, které se uskutečnilo v sobotu 8. března na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín Karel Chobot.

Sborový happening Pamatuj! Remember!, který se v tento den uskutečnil na několika místech České republiky, ale také v Izraeli, měl připomenout hrůzy, které se staly před sedmdesáti lety v koncentračním táboře Osvětim Birkenau. Během jediné noci, ze sedmého na osmého března 1944, tam nacisté v plynových komorách zahubili 3792 nevinných mužů, žen a dětí a následně 10. až 12. července téhož roku šest a půl tisíce mužů, žen a dětí.

„K pietnímu připomenutí bezprecedentní masové vraždy zní dnes na mnohých náměstích České republiky sborové zpěvy. Zní i v Novém Jičíně, kde sborový happening připravil pěvecký sbor Ondáš ve spolupráci s Klubem rodáků a přátel města Nového Jičína, městským kulturním střediskem, návštěvnickým centrem a státním okresním archivem," uvedl dále Karel Chobot.

Židé a židovská kultura k Novému Jičínu a jeho historickému vývoji rozhodně patří. Doklady o jejich přítomnosti pocházejí ze 14. století. Žili tady po boku Čechů i Němců, ale hned dvakrát byli z města vyhnáni. „Poprvé listinou krále Ferdinanda Habsburského v roce 1562, aby se vrátili až po roce 1850. Podruhé v prosinci 1938 a lednu 1939, tedy před 75 lety. To sami utíkali před zlem, které je dostihlo," upozornil ředitel archivu s tím, že z více než 200 členů novojičínské židovské komunity přežilo jen několik.

Písně o naději

Jedním z nich je i Max Mannheimer, čestný občan města, který celý život bojuje proti nacismu, utrpení, lidskému zlu a násilí. „Max Mannheimer poslal novojičínským spoluobčanům před rokem blahopřejný dopis, který ale zní dodnes. Děkuje za organizování pietních vzpomínek a omlouvá se, že vzhledem ke zdravotním problémům nemůže být s námi. Konečně, byl s námi v loňském roce, když jsme oslavovali 700 let města," připomněl Karel Chobot a poté odcitoval jeho psaní: „Jako jeden z přeživších Osvětim truchlím za své bratry a sestry, kteří tam v roce 1943 a 1944 o své životy přišli. Kéž bych jim mohl znovu poděkovat za jejich nasazení a boj za svobodu. Tím více děkuji vám, občanům Nového Jičína, že připomínáte tragické dějinné okamžiky a vzpomínáte oběti zla."

Pěvecký sbor Ondráš, řízený Petrem Lichnovským, pak zazpíval šest písní. Zazněly také tři skladby, které měly na rtech oběti tragické události, když šly na smrt. Byly to písně Hatikva (Naděje), tehdy lidová píseň, dnes státní hymna Izraele, Shema Jisrael (Vyznání víry) a také česká hymna Kde domov můj.

Autor: Simona Mikšová

10.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh Nikol (vlevo dole) zaujal porotu.

Dívka zaujala porotu projektu

Nového přechodu pro chodce se dočkali občané Nového Jičína u největšího městského parku Smetanovy sady v těsné blízkosti místní mateřské školy.

Bezpečně do školky i do parku

AKTUALIZUJEME

Lidi vzbudil silný otřes. Zemětřesení mělo epicentrum kousek od Ostravy

Chvíli před 4. hodinou ranní se v noci na neděli na celém severu Moravy a ve Slezsku najednou probudily tisíce lidí. 

Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Meteorologové vydali výstrahu před extrémně silným větrem. Ta platí i pro Moravskoslezský kraj od nedělní 16. hodiny až do úterního poledne.

Horší jsou už jen střední Čechy aneb Jak se žije u nás v kraji?

Ačkoliv vedení kraje tvrdí, že moravskoslezský region má dobře našlápnuto, současná realita je zatím naprosto opačná. Hůře se podle celostátního srovnávacího výzkumu žije už jen ve Středočeském kraji. Co nás stále trápí?

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT