Je horší se stěhovat, než vyhořet, říká známé přísloví. Ani druhá varianta však není pro nikoho vůbec radostná. Požár v bytě či domě vzniká většinou z nedbalosti a žhavé plameny si pak rády smlsnou na veškerém vybavení vašich nemovitostí.

Přitom by k záchraně majetku mnohdy stačilo jen málo. Mít doma hasicí přístroj. Vyhláška, která od 1. července stanoví tuto povinnost pro všechny nově dokončené objekty, je proto hasiči vítána.

„Je určitě dobrý krok, bez ohledu na to, jak je daný objekt přístupný. Sami bychom doporučovali umístit hasicí přístroj i do všech starších budov, bytů či rodinných domů, a to včetně garáží,“ sdělil k tématu Deníku Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů.

Hasicích přístrojů je k mání více druhů. Jak se v nich má zájemce orientovat, aby si pořídil ten správný? „Všechny jsou samozřejmě určeny k hašení požárů. Ale ne každý hasicí přístroj je určen, a tedy vhodný pro všechny třídy požárů. Obecně proto radíme používat práškový hasicí přístroj, který je možné použít na pevné látky a hořlavé kapaliny,“ vysvětlil dále Kůdela.

Případů, kdy včasné použití domácího hasicího přístroje zachránilo minimálně velkou část vybavení domácnosti a požárníkům také ulehčilo práci, je podle jeho dalších slov mnoho.

Co je však ještě důležitější, o mnohých požárech se hasiči vůbec nedozvědí, protože jsou uhašeny dříve, než nastane nutnost muže se stříkačkou volat.

„Znám případy z tohoto kraje, kdy hasicí přístroj na správném místě pomohl k rychlému uhašení požáru a pak byla škoda minimální. Některé takto rychle likvidované požáry nám majitelé ani nehlásí, ale jsou určitě rádi, že měli hasicí přístroj po ruce,“ uvedl dále mluvčí krajských hasičů a závěrem ještě poznamenal, že pozitivní efekt hasicího přístroje v domácnosti se projeví i v situaci, kdy mají hasiči problém se k hořícímu objektu rychle dostat třeba kvůli špatně zaparkovaným autům, které blokují příjezdovou komunikaci.