Samozřejmostí by měla být dostatečná zásoba vody na případné uhašení ohně, který by se mohl rozšířit mimo ohniště. Po každém opékání je nutné ohniště pořádné uhasit vodou,“ doporučoval správný postup tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Občané by podle hasičů neměli podceňovat ani grilování. „I při něm je třeba dbát bezpečnostních opatření. Pokud je venku silný vítr, doporučoval bych negrilovat vůbec. Poměrně rozšířeným nešvarem je grilování na balkonech bytových domů. Odlétající jiskry přitom mohou zapálit přímo vybavení bytu nebo oblečení i u sousedů,“ zdůraznil Kůdela. Oheň ale není jediným nebezpečím, který může o prázdninách zahrozit.

Děti se rovněž na svých prázdninových toulkách přírodou často dostanou do blízkosti okrajů skal nebo různých jeskyní a opuštěných štol. Ve městech pak na ně čekají lákadla ve formě lešení, komínů, kanalizace apod. „Všude na těchto místech hrozí nebezpečí pádu, závalu, ztráty orientace nebo zaklínění v úzkých prostorách.

V nejhorších případech může dojít i k nečekanému zaplavení prostor nebo přítomnosti nebezpečných plynů. Velkou letní nástrahou je i koupání na řekách a různých přírodních koupalištích. Skákání do vody, kdy neznáme její hloubku, a přeceňování plaveckých schopností může skončit tragédií,“ apeloval Kůdela.

Rodiče by neměli zapomínat, že nejenom v přírodě čekají na jejich děti různé nástrahy. „Proto by v domácnostech neměli v dosahu dětí zbytečně nechávat zápalky, zapalovače, zábavnou pyrotechniku, svíčky nebo různé chemické přípravky. Plynové a elektrické sporáky a jiné elektrické spotřebiče nejsou určeny ke hraní, k pokusům ani experimentům,“ prohlásil Kůdela. Dětem by měli připomínat, že při odchodu
z domu nesmí zapomenout klíče, musí překontrolovat a vypnout všechny spotřebiče (sporák, světla, žehlička, varná konvice apod.) a ověřit si, zda jsou zavřená okna a uzavřeny vodovodní kohoutky.