Hasiči Moravskoslezského kraje si na nedostatek práce skutečně stěžovat nemohli. Například v době od 24. prosince do deváté hodiny 26. prosince, tedy na Štěpána, vyjížděli ke 14 požárům, 7 dopravním nehodám a 18krát likvidovali následky silného větru. „V ostatních případech otevírali uzavřené prostory, vyprošťovali osoby z výtahů, uzavírali tekoucí vodu nebo měřili, zda nedochází k úniku plynu. Ve dvou případech se jednalo o planý poplach,“ informoval mluvčí Moravskoslezských hasičů Petr Faster. Hasiči na Novojičínsku se řadí s počtem výjezdů na třetí místo, hned za Ostravu a Karvinou.

Letos se však nedočkali žádných „vánočních“ požárů. „Ve všech případech požárů, u kterých hasiči zasahovali, se jednalo o hořící odpadky, papíry a smetí, domovní elektroinstalace zvonků, kontejnery,“ dodal Faster. Vážnější událost však museli řešit novojičínští hasiči v Tiché, kde došlo k havárii osobního vozidla do koryta potoka. „Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Hasiči provedli vyproštění vozidla z koryta a zamezili úniku provozních tekutin do vody. Zraněné členy posádky předali záchranářům zdravotnické záchranné služby,“ konstatoval Faster.

Práci jim také přidělal silný vítr, kvůli kterému museli 25. prosince vyjíždět pětkrát. „Zajímavým případem byl zásah v Kopřivnici, kdy na rodinný domek spadla dvacetimetrová bříza. Hasiči strom zbavili větví a kmen rozřezali,“ dodal mluvčí. Na místě zasahovali členové hasičského sboru Tatra Kopřivnice, profesionální hasiči z Nového Jičína a dobrovolní z Kopřivnice. Novojičínští hasiči pak museli zasahovat také v Hodslavicích a Příboře, kdy se snažili uvázat větve smrku tak, aby nezasahovaly do elektrického vedení. Případy uvolněných plechů a spadaných stromů se objevily také ve Frenštátě pod Radhoštěm a jeho okolí.