Značně poškozený historický prapor, který hasičům sloužil po osmdesát let, nahradil v neděli zcela nový. „Původní prapor byl poškozen do témíry, že už se nedal nijak opravit. Uložíme ho proto do rámu, zasklíme a necháme tady,“ vysvětlil starosta sboru Pavel Kalíšek.

Replika jednoho z největších praporů v okrese ale není úplně přesná. Pozorný člověk by si jistě všiml dvou zásadních odlišností. „Obrázky jsou vyšívané, ty staré byly malované. Další odlišností je znak Štramberku, který na starém praporu vypadal jinak a teď už je správně,“ dodal Kalíšek ještě před ceremoniálem s tím, že vyhotovení nového praporu pro místní hasiče hodně znamená. „Musíme si ho hledět minimálně tak, jako jsme si hleděli toho starého,“ zamyslel se starosta.

Hlavním důvodem pro obměnu praporů byl zejména špatný stav, pak ale také to, že v letošním roce oslaví štramberští hasiči 135 let od svého založení. „Plánujeme letos ještě nějaké menší oslavy, ale termín ještě není stoprocentně jistý. Jedna z akcí bude takové posezení v Národním sadu,“ doplnil Kalíšek.

Kvůli nepříznivému počasí v podobě deště, šli hasiči, společně s místním dechovým orchestrem, bez roztaženého praporu. Ten uchovali v nepromokavém obalu a došli s ním až do kostela svatého Jana Nepomuckého, kde se konala mše patrona hasičů, Svatého Floriána, spojená s posvěcením nového praporu. V budoucnosti bude doprovázet hasiče při slavnostech ale také na ně shlížet při jejich rozhodování na schůzích.