Na začátku byla neopatrnost řidiče čtyřkolky, který se v neprozkoumaném terénu probořil pod led v místech, kde mohla být hloubka až šest metrů. Muži se ale podařilo dostat ven a šel se převléci do suchého oděvu.

Pak se vrátil k místu nehody. Po 16. hodině sem vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Kopřivnice a Nový Jičín, společně s nimi jednotka dobrovolných hasičů z Kateřinic.

Protože muž už byl mimo nebezpečí, jejich pozornost se zaměřila na vytažení čtyřkolky, mj. kvůli možnému poškození životního prostředí. Ta naštěstí neklesla ke dnu, ale vznášela se díky nahuštěným gumám koly nahoru asi metr pod ledem. Aby neunikla, šikovným hasičům se ji podařilo zachytit trhacím hákem, přitáhnout a zajistit. Byli oblečeni do nepromokavých kombinéz, po ledě se opatrně pohybovali v nafukovacích záchranných saních, jištěných ze břehu lanem.

„Po zajištění stroje hasiči vyřezali v ledu rovnou vodící drážku pro silné lano, kterým pomalu přitahovali ke břehu čtyřkolku, pohybující se pod ledem. Přitahovali ji jak vlastními silami, tak navijákem z hasičského vozidla CAS. U břehu vyřezali otvor asi 4 x 3 metry, kterým se stroj dostal nad hladinu, a nakonec úspěšně na břeh bez většího poškození i úniku paliva. Tam byla čtyřkolka předána majiteli,“ popsal operaci mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči společně se starostou osadili břeh retenční nádrže Kateřinice písemným varováním před tenkým ledem se zákazem vstupu, včetně červenobílé výstražné pásky s nápisy „Vstup zakázán“.