„Například teď o víkendu vyjížděli k odstraňování spadlých stromů a dalších následků působení Emmy,“ podotkl mluvčí hasičů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Plané poplachy příliš časté nejsou. „Tvoří pouze několik procent v balíčku všech výjezdů. Prvním sítem bývá operační důstojník hasičů, který přefiltruje všechna „podezřelá“ oznámení. Ví, jak se volajících efektivně zeptat, aby jednoznačně určil, zda je potřeba na místo vyslat jen profesionální, nebo dobrovolné hasiče,“ poukázal Kůdela.

Od začátku roku až do včerejšího poledne vyjeli hasiči na území okresu ke 14 planým poplachům. „Většinou lidé oznamovali, že vidí kouř a na místě žádný požár nebyl,“ podotkl Kůdela a dodal, že i přesto je ostražitost lidí důležitá. „Ceníme si občanů, kteří zavolají na tísňovou linku v případě, že někde zahlédnou kouř. Může se stát, že hasiči do označené oblasti vyjedou a o požár nejde, třeba jen o kontrolované pálení klestí. Tyto volající ale nemůžeme postihovat, naopak chápeme, že svým upozorněním projevují zodpovědnost a starost o své okolí. A mohou svou aktivitou zachránit cenné majetky.“

Na Novojičínsku působí 96 jednotek hasičských sborů, z toho dva profesionální sbory v Bílovci a v Novém Jičíně. „Ve třech čtyřiadvaceti­hodinových směnách se střídá šedesát hasičů,“ řekl na adresu profesionálů Kůdela. „Existují i podnikové jednotky hasičů. V Tatře Kopřivnici, Semperflexu Odry a na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově,“ dodal Kůdela.

Dvě dobrovolné jednotky mají také firmy Autopal a Tonak. Nepostradatelnou úlohu sehrávají při zásazích také dobrovolní hasiči. Těch je v okrese 5670. „Zasahují u všeho. Prakticky v dnešní době převažují technické zásahy. Odstraňují spadlé stromy, čistí kanalizaci a podobně,“ nastínil Stanislav Kotrc starosta sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska na Novojičínsku. Při výjezdu k požáru jsou pak dobrovolní hasiči na stejné úrovni jako profesionální. „Profesionální ale mají přednost ve velení, v organizaci zásahu,“ poukázal Kotrc.

Jejich úlohu zdůraznil i bývalý ředitel hasičského záchranného sboru územního odboru Nový Jičín. „Bez dobrovolných hasičů si oblast požární ochrany vůbec nedovedu představit, jsou pevným a nezastupitelným článkem systému zdolávání požárů a jiných mimořádných událostí. Spolupráci s nimi považuji za velmi dobrou a myslím, že i oni to vidí stejně. A chtěl bych jim za to poděkovat,“ poukázal Zdeněk Biskup.

Technické vybavení dobrovolných hasičů je však mnohde zastaralé. „Když to přeženu, tak hasiči to drží jen silou vůle a obětováním se,“ řekl Kotrc a dodal, že ale za poslední dva roky se některým jednotkám dostalo nových automobilů. Částečně byly financovány dotacemi, velkou částkou na ně ale přispívaly i obce.