Frenštátský sbor dobrovolných hasičů má letos 140. výročí vzniku.

„Jménem vedení města, zastupitelstva a všech občanů mi dovolte poděkovat sboru a všem jeho členům za jejich tolik potřebnou činnost a pomoc při záchraně lidských životů a ochraně našeho majetku. Všichni si jistě uvědomujeme při větších či menších zásazích při požárech, dopravních nehodách a jiných událostech, že tito lidé nasazují své životy za záchranu nás a našich spoluobčanů,“ sdělila v úvodu starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

A poté doplnila, že jistě mají všichni v živé paměti nasazení při největší tragédii ve městě, která znamenala ztrátu šesti lidských životů a od níž minulý měsíc uplynulo pět let.

Poté starostka společně s místostarostou Pavlem Mičkou předali starostovi frenštátského SDH Radkovi Pituchovi děkovný list, kytici a plaketu.

„Jsem poctěn a děkuji za takový pěkný dar,“ řekl Radek Pitucha a dodal, že po dvou velkých požárech, které byly v roce 1878 se 25. března město rozhodlo založit jednotku. „Každých deset let vydáváme brožurku, kde jsou informace o sboru od počátku po současnost,“ poznamenal Radek Pitucha.

Starosta hasičů rovněž připomněl, že v muzeu v Kopřivnici je automobil Tatra, s nimž kdysi frenštátská jednotka jezdila k zásahům, a ve frenštátském muzeu je k vidění historická výstroj a výzbroj.

Frenštátské hasiče nyní čeká 24. března schůze, potom se představí na Dni města a 18. srpna na Dni se záchranáři bude jednotka s velitelem Zbyňkem Vágnerem.

„Chceme také letos udělat nějaké besídky ve školkách a ve školách v rámci prevence,“ uzavřel Radek Pitucha.