Příležitost přivítat novou nablýskanou tatrovku v hasičských červeno-bílých barvách si v sobotu po poledni před petřvaldskou zbrojnicí nenechaly ujít desítky lidí. Na oslavě vyhrávala místní dechovka, nechyběl ani tradiční křest šumivým vínem, ani posvěcení od zdejšího faráře Tomáše Mlýnka.

Tatra CAS 20-S2R vyjela z výrobní linky v letošním roce a v obci zaslouženě vystřídá hlavní zásahové vozidlo, jednadvacet let starou cisternu stejné značky. I ta však v „arzenálu“ zdejší jednotky zůstane. O hlavních kladech automobilu se rozpovídal velitel SDH Petřvald Lubomír Šíp. „Velkou změnou je vybavení. Do starých aut jsme tolik vybavení dát nemohli, protože tam není dost místa. Co se také zlepší, jsou dojezdové časy na místo zásahu,“ informoval. Velitel přiznal, že v obtížné ekonomické době příliš o novém vozidle ani neuvažovali. „Dělám v zastupitelstvu obce a vím, jaká je finanční situace, takže jsme se nesnažili ani zažádat o dotaci,“ přiznal. Ke změnám došlo poté, co jasnou podporu pořízení nové techniky vyslovil ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Územního odboru v Novém Jičíně, Tomáš Klos.

Na Tatru v hodnotě 5,8 milionu korun se podařilo získat dvoumilionovou dotaci z ministerstva vnitra, téměř čtyři miliony korun půjdou během následujících dvou let ve splátkách z obecní kasy. „Je to pro obec obrovská částka, ale na druhou stranu byl rozpočet na letošní rok postaven tak, že by se to dalo zaplatit ihned. Takhle se mohou peníze, co zbudou v našem rozpočtu, alespoň použít na jiné věci,“ upřesnil velitel jednotky.

Ačkoliv dostali petřvaldští hasiči novou tatrovku oficiálně do užívání již tuto sobotu, na první zásahy si musí ještě chvíli počkat. „Připravena do akce bude tehdy, až bude zajetá. Musí najet dva tisíce kilometrů a zabíhá se také čerpadlo. Vůz půjde ještě na garanční prohlídku do Tatry a teprve pak bude připraven k výjezdu,“ dodal Lubomír Šíp.

Téměř osmimetrová zásahová hasičská tatrovka disponuje čerpadlem, jehož hrdlem proteče za minutu až dva tisíce litrů vody. Nechybí také naviják a výsuvný stožár s vykonnými reflektory.